Banki

Niższe koszty ryzyka umożliwiają dużą poprawę zysku netto w tym roku

Polski sektor bankowy ma już nieco ponad 9 mld zł zysku netto po ośmiu miesiącach tego roku, to aż o 60 proc. więcej niż rok temu – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Tak dynamiczna poprawa została uzyskana mimo zmniejszenia o 8,1 proc., do 29,5 mld zł, wyniku z odsetek, czyli głównego źródła przychodów branży (spadek to skutek cięcia wiosną 2020 r. stóp procentowych). Kluczem do odbicia zysku netto okazał się dużo niższy koszt ryzyka: wynik na odpisach kredytowych jest po ośmiu miesiącach o połowę mniejszy niż rok temu i wyniósł „tylko" 4 mld zł. To skutek dobrej spłacalności kredytów i odwracania wielkich rezerw na pandemię zawiązywanych w 2020 r. Poprawa zysku po ośmiu miesiącach była możliwa także dzięki silnemu wzrostowi wyniku z opłat i prowizji – urósł o 17 proc., do 11,5 mld zł. Rezultat ten jest już dużo wyższy niż w analogicznym okresie 2019 r. (o ponad jedną czwartą) i jego udział w przychodach operacyjnych sektora wzrósł do 24 proc. z 19 proc. przed pandemią (co częściowo wynika też ze słabości wyniku odsetkowego). Po ośmiu miesiącach przychody operacyjne netto wyniosły 45,6 mld zł, czyli były nieznacznie, bo o 0,4 proc., wyższe niż przed rokiem. W tym czasie koszty działania bez amortyzacji stopniały o 1 proc., do 23,3 mld zł: pracownicze urosły o 2,4 proc., do 11,9 mld zł, administracyjne zmalały o 4,3 proc., do 11,4 mld zł, dzięki m.in. niższym składkom na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (o 30 proc., do 2,3 mld zł). Zysk brutto to 13,03 mld zł (+ o 47 proc. rok do roku). MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.