REKLAMA
REKLAMA

Banki

Fuzja Idei nie byłaby dla niej panaceum

Połączenie z innym kredytodawcą rozwiązałoby kluczowy problem luki kapitałowej Idea Banku, ale nie poprawiłoby diametralnie jego siły konkurencyjnej.
Foto: parkiet.com

W czwartkowym wydaniu „Parkietu" zastanawialiśmy się, czy brytyjski fundusz private equity Ana Cap, właściciel Nest Banku, może być zainteresowany Ideą. Na ile połączenie tych dwóch banków, koncentrujących się na mikrofirmach, byłoby dla nich korzystne?

Błędne koło małej skali

Korzyścią byłby wzrost skali, powstałby podmiot mający ok. 28 mld zł aktywów, ale wciąż byłby niewielki na tle średniej wielkości banków uniwersalnych (ósmy Alior ma 77 mld zł aktywów). Skala jest istotna, bo większe banki taniej się finansują, są bardziej efektywne kosztowo i rentowne, przez co mogą oferować atrakcyjniejsze produkty. Czy koncentrując się na mikrofirmach, nowy podmiot mógłby skutecznie konkurować na tym rynku z dużymi bankami uniwersalnymi?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA