Banki

Sądy mogą szybciej rozpatrywać sprawy frankowe

7 listopada wchodzą w życie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które umożliwią składanie pozwów sądowych przeciwko bankom według miejsca zamieszkania powoda, a nie jak do tej pory tylko według siedziby banku.
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Może mieć to spore znaczenie w razie zwiększonego napływu spraw frankowych kierowanych przez klientów polskich banków do sądów, co w pewnym stopniu już jest widoczne.

Na koniec 2018 r. w sądach okręgowych czekało na rozstrzygnięcie 4,5 tys. pozwów dotyczących kredytów frankowych – zauważa Trigon DM i szacuje, że na koniec czerwca 2019 r. mogło to być już ok. 6 tys. spraw – z czego aż 70 proc. przypadało na sądy w Warszawie. Tak wysoki odsetek spraw przypadających na stolicę nie odzwierciedla udziału polskich frankowiczów zamieszkujących ten region – tego typu klientów w aglomeracji warszawskiej jest tylko 18 proc. ze wszystkich ok. 800 tys. takich kredytobiorców – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Poza największymi aglomeracjami miejskimi mieszka blisko 45 proc. frankowiczów, z czego najwięcej w zachodniej i północnej Polsce, a nie w okolicach Warszawy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.