REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kolejny francuski bank wychodzi z Polski?

Credit Agricole rozważa sprzedaż swojego biznesu w naszym kraju, czyli 13. pod względem wielkości gracza na polskim rynku – donosi Reuters.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Chodzi o Credit Agricole Bank Polska, który na koniec grudnia miał 32,6 mld zł aktywów, miał 23,6 mld zł kredytów, 16,2 mld zł depozytów i 3,6 mld zł funduszy własnych a w 2017 r. wypracował 167 mln zł skonsolidowanego zysku netto, ROE wyniosło 5,2 proc. - wynika z zestawienia „Parkietu" i „Rzeczpospolitej".

- Polski oddział Credit Agricole jest na sprzedaż – poinformowało Reutersa jedno ze źródeł bankowych. Problemem dla banku ma być brak odpowiednio dużej skali, aby skutecznie rywalizować z największymi bankami. Różnica jest spora – PKO BP ma prawie 300 mld zł aktywów, Pekao 180 mld zł, BZ WBK 153 mld zł. Także banki spoza pierwszej trójki są znacznie większe od Credit Agricole Banku Polska takie jak mBank i ING Bank Śląski oraz BGŻ BNP Paribas. – Nie komentujemy sprawy – odpowiada Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole Bank Polska.

Brak odpowiednio dużego udziału w polskim sektorze bankowym powoduje, że takie banki jak Credit Agricole, który w Polsce ma także inne spółki jak Europejski Fundusz Leasingowy (trzeci gracz na naszym rynku) czy udziały w Amundi, firmie zarządzającej aktywami, stają przed dylematem: zwiększyć skalę – a to skokowo jest możliwe tylko dzięki akwizycjom – albo wycofać się z rynku. Wygląda na to, że bank testuje obie opcje.

W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia, że na sprzedaż wystawiony jest też inny polski bank dużej francuskiej grupy – czyli Eurobank przez Societe Generale. Bloomberg donosił później, że jednym z zainteresowanych jego kupnem może być właśnie Credit Agricole. Eurobank to 16. co do wielkości bank w Polsce, specjalizujący się w kredytach gotówkowych (ma niecałe 14 mld zł aktywów i 12 mld zł kredytów. W 2017 r. wypracował 103 mln zł zysku netto, o 28 proc. mniej niż rok wcześniej (ROE wyniosło 5,7 proc.).

Polski sektor bankowy w ostatnich latach stał się areną ciekawych rozgrywek właścicielskich. Banki przejmują się na potęgę –w latach 2011–2018 było co najmniej 14 transakcji. Tylko w tym roku właściciela zmieni Deutsche Bank Polska (trafi w ręce BZ WBK) i Raiffeisen Polbank (kupi go BGŻ BNP Paribas).

Utrzymujące się od trzech lat niskie stopy procentowe, rosnące wymogi kapitałowe i regulacyjne, wysoki podatek od aktywów i spore wydatki na systemy informatyczne oraz nieustanny wyścig na najnowsze rozwiązania w bankowości elektronicznej powodują, że polski sektor bankowy się konsoliduje. Miejsca na to jest sporo, bo to jeden z mniej skoncentrowanych sektorów w Europie – pięć największych pod względem aktywów banków w Polsce ma łącznie 49 proc. udziału w całym rynku wobec 65 proc. w Czechach czy po 73 proc. na Słowacji i w Chorwacji, a lider, PKO BP, zagarnął „tylko" około 21 proc. rynku. Jeszcze w 2011 r. udział pierwszej piątki sięgał tylko 43 proc., ale w ostatnich kilku latach doszło już do kilkunastu transakcji bankowych (także wśród mniejszych banków).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA