REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble Bank: Zarząd liczy na spadek wag ryzyka

Z wypowiedzi przedstawicieli zarządu Getin Noble Banku wynika, że Komitet Stabilności Finansowej dyskutował już o obniżeniu wag ryzyka na hipoteki walutowe. Wcześniej taki postulat zgłaszał szef KNF.
Foto: AFP

Pod koniec 2017 r. waga ta została podniesiona ze 100 do 150 proc. Szefostwo GNB ma nadzieję, że może zostać obniżona nie tyle do poprzedniego poziomu, ile jeszcze bardziej, np. do dwukrotności wag ryzyka dla hipotek złotowych – czyli do około 70 proc. – Od czasu podniesienia wymogów wiele się zmieniło: urosły ceny nieruchomości, banki zawiązały dodatkowe rezerwy na ryzyko prawne hipotek walutowych i jednocześnie kredyty te były i są spłacane – mówi Artur Klimczak, prezes GNB.

Dla tego banku, od kilku lat niespełniającego wymogów kapitałowych, byłoby to sporą ulgą. Zarząd szacuje, że gdyby waga ryzyka została obniżona do 100 proc., uzysk kapitałowy wyniósłby około 550 mln zł, co zmniejszyłoby prawie o połowę wielkość luki kapitałowej na koniec marca (wynosiła 1,2 mld zł) i dotyczyłaby ona niemal wyłącznie długu podporządkowanego (GNB po wyłączeniu inwestorów indywidualnych z zakupów tych obligacji już ich praktycznie nie sprzedaje). Współczynnik Tier 1 i TCR na koniec marca wynosiły odpowiednio 7,19 i 8,76 proc. w porównaniu z wymogami wynoszącymi odpowiednio 9,49 i 11,82 proc. O naruszeniu wymogu kapitałowego bank zawiadomił Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale poinformował jednocześnie, że nie spodziewa się zastosowania środków nadzorczych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na założenie dotyczące kontynuacji działania.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA