Banki

Banki same chcą uregulować wakacje kredytowe

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej tarczę antykryzysową 4.0, w której znalazły się zapisy dotyczące wakacji kredytowych (czasowego zawieszenia spłaty rat). Branża jednak chce samoregulacji w tym zakresie.
Foto: Adobestock

– Pracujemy nad ujednoliceniem zasad wakacji kredytowych, które będą oparte na wytycznych przedstawionych przez EBA (europejski urząd nadzoru bankowego – red.). Opublikujemy je za parę dni – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Sęk w tym, że już od około 20 marca banki udzielają wakacji. Od tego momentu do połowy maja klienci indywidualni złożyli 855 tys., a firmy 103 tys. wniosków (86 proc. banki rozpatrzyły pozytywnie).

– Wprawdzie ostatnio liczba nowych wniosków nie jest duża w porównaniu z początkiem ich przyjmowania, a część klientów nawet odstępuje, bo składali je, obawiając się gorszego scenariusza – spadku dochodów czy wręcz utraty pracy – to jednak będą grupy dotknięte bezpośrednio skutkami pandemii. Oni będą sięgali po wakacje kredytowe, dlatego należy doprecyzować i wyjaśnić parę spraw w tym zakresie – mówi Pietraszkiewicz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.