Banki

BZ WBK będzie miał bank hipoteczny

BZ WBK podjął dziś uchwałę o utworzeniu banku hipotecznego. To kolejny kredytodawca decydujący się na taki krok.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Nowa instytucja będzie nazywać się BZ WBK Bank Hipoteczny i jej kapitał zakładowy będzie wynosił 22 mln zł, jej jedynym akcjonariuszem będzie BZ WBK.

Start za rok

Bank prowadzi prace nad uruchomieniem Banku Hipotecznego w Grupie Banku Zachodniego WBK, o czym już wcześniej informowaliśmy. Zakończyliśmy pierwszą fazę przygotowań i niebawem złożymy stosowny wniosek o utworzenie Banku Hipotecznego do Komisji Nadzoru Finansowego. Planujemy, że Bank Hipoteczny rozpocznie działalność w I półroczu 2019 roku, pod warunkiem uzyskania zgód regulacyjnych – mówi Michał Gajewski, prezes BZ WBK.

Dodaje, że celem jego utworzenia jest uzyskanie długoterminowego, stabilnego źródła finansowania dla kredytów hipotecznych w postaci emisji listów zastawnych. - Szacujemy, że pierwsza emisja listów zastawnych będzie realizowana w ciągu pół roku od momentu rozpoczęcia działalności przez Bank Hipoteczny – informuje Gajewski. BZ WBK będzie przenosił do nowej instytucji już udzielone, najlepsze kredyty mieszkaniowe i na ich podstawie emitował listy zastawne (tak jak robi to PKO BP).

Czołówka będzie miała swoje banki hipoteczne

Obecnie banki hipoteczne mają w swoich grupach PKO BP, Pekao i mBank. W połowie stycznia Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, aby ING Bank Śląski utworzył swój bank hipoteczny. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku ING Bank Śląski informował, że złożył do KNF wniosek o utworzenie tego banku. Jego operacyjne uruchomienie może zająć co najmniej kilka, a może nawet kilkanaście miesięcy. Także kolejne instytucje, takie jak Alior czy Millennium pracują nad uruchomieniem swoich banków hipotecznych. Prace nad nim chwilowo zawiesił Getin Noble, BGŻ BNP Paribas rozważał utworzenie banku hipotecznego.

Teraz posiadanie w grupie takiej instytucji ma wymierne korzyści – banki hipoteczne jako jedyne mogą emitować listy zastawne, czyli długoterminowe, bezpieczne obligacje oparte i zabezpieczone na najlepszej jakości (najbezpieczniejszych) kredytach mieszkaniowych. Ich emitowanie, co pokazał PKO BP ze swoim bankiem hipotecznym, pozwala na uzyskanie długoterminowego i taniego finansowania. Wprawdzie obecnie z finansowaniem banki problemu nie mają zarówno pod względem dostępności jak i ceny, ale mimo że depozyty są tańsze, to ich wadą jest ich krótki termin. Dlatego, oraz z powodu regulacji, banki muszą zwiększyć udział długoterminowego finansowania, szczególnie najdłuższych kredytów jakimi są hipoteki. Obecnie najlepszym i najtańszym na to sposobem jest emisja listów zastawnych.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły