Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.02.2021 05:00 Publikacja: 26.02.2021 05:00
Foto: Adobestock
W całym 2020 r. przybyło w polskich sądach 37,2 tys. nowych spraw frankowych, co oznacza wzrost wobec 2019 r. o ponad 220 proc. (wtedy przybyło ich „tylko" 11,56 tys.). Dla porównania na koniec 2020 r. Polacy mieli do spłaty niecałe 428 tys. mieszkaniowych kredytów we frankach.
MS ani żadna inna instytucja nie podają danych o liczbie toczących się spraw (przytoczone powyżej dane pokazują jedynie napływ nowych pozwów, w międzyczasie niewielka część spraw się zakończyła). Aby oszacować tę liczbę, można posłużyć się danymi dziewięciu giełdowych banków, które odpowiadają za około 80 proc. wartości hipotek frankowych w Polsce. Na koniec września 2020 r. przeciw tej grupie toczyło się 24,4 tys. spraw. Biorąc pod uwagę tempo przyrostu sięgające po 5 tys. kwartalnie, na koniec roku mogło to być około 30 tys. spraw, dla całego rynku więc mogło to być 37,5 tys. To stanowiłoby 8,8 proc. czynnych obecnie kredytów tego typu. Jednak do tego należy dodać pozwy zbiorowe, które angażują łącznie około 6,2 tys. osób.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyjście z Polski dużej hiszpańskiej grupy Santander pokazuje, że nawet na wydawałoby się poukładanym rynku wszystko jest możliwe. A potencjał do przejęć i fuzji w sektorze pozostaje bardzo duży.
W Citi Handlowy dopisali klienci biznesowi. Gorzej było z indywidualnymi.
Władze ING Banku Śląskiego chcą wzmocnić segment bankowości prywatnej i nie wykluczają akwizycji na tym rynku.
Bank zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku, co okazało się zgodne z oczekiwaniami analityków. Trudniejsze mogą być kolejne miesiące.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
ING Bank Śląski odnotował 1 014 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2025 r. wobec 993 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank.
Przejęcie dużego polskiego banku przez nowego właściciela rodzi wiele pytań. Nie na wszystkie znamy dziś odpowiedzi, ale może zastanowić się nad kierunkiem zmian.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas