REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Banki

Idea Bank, Getin Noble Bank: Banki Czarneckiego liderami zwyżek

Akcje Getin Noble i Idea Banku mocno drożeją trzeci dzień z rzędu
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Dziś przed południem akcje Idea Banku drożeją o prawie 21 proc., do 3,62 zł, najwyższego poziomu od połowy października ubiegłego roku. Oznacza to, że za akcje tego banku płaci się więcej niż przed kryzysem medialnym, który zaszkodził notowaniom w połowie listopada, gdy ujawniono treść nagranej potajemnie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim, byłym szefem KNF, oraz gdy KNF wpisała ten bank na listę ostrzeżeń publicznych (za działalność maklerską bez zezwolenia).

Czytaj także: Jak przebiegnie fuzja Getin Noble i Idea Banku

Z kolei akcje Getin Noble Banku drożeją o blisko 12 proc., do 0,47 zł. W przypadku Getinu kurs nie przebił jeszcze poziomów sprzed listopadowej zawieruchy, ale brakuje niewiele (wtedy wynosił 0,55 zł). Wzrostowi kursów obu banków towarzyszą wzmożone obroty – tylko do godz. 11 właścicieli zmieniło tyle papierów, ile średnio przez całą sesję (średnia z ostatnich trzech miesięcy).

To kolejny dzień zwyżek notowań banków Czarneckiego – Getin Noble w poprzednich dwóch sesjach podrożał po 5 proc., a Idea Bank wczoraj zyskał ponad 15 proc. Warto jednak pamiętać, że wcześniej obie instytucje zanotowały ogromną przecenę – głównie ze względu na ich problemy biznesowe, a nie aferę taśmową KNF. Przed zwyżkami z ostatnich dni akcje Idei w ostatnich 12 miesiącach straciły 90 proc. a Getinu – 80 proc.

Być może inwestorzy spodziewają się, że Czarneckiemu uda się pozyskać inwestora finansowego, którego szuka od grudnia. Miałby wesprzeć kapitałowo jego banki, a właściwie bank, bo kilka dni temu zapadła decyzja o ich połączeniu, co ma przynieść spore oszczędności i przyczynić się do odzyskania rentowności i poprawy sytuacji kapitałowej. Teraz oba banki są pod kreską i nie spełniają wymaganych przez KNF współczynników wypłacalności.

Wczoraj „Puls Biznesu" napisał, powołując się na nieoficjalne informacje, że są inwestorzy chcący objąć akcje. Podobno jest pięciu oferentów, ale niewykluczone, że pojawią się kolejni. Proces jest we wstępnej fazie i ma charakter otwarty – według gazety bank poinformował KNF o wstępnych ofertach. Według niepotwierdzonych informacji są wśród nich amerykańskie Centerbridge i Apollo Global Management oraz brytyjskie Apax i AnaCap (ten ostatni jest w Polsce właścicielem Nest Banku). To fundusze, które już wcześniej inwestowały w banki i firmy finansowe.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA