Banki

Były prezes Idea Banku zatrzymany. Wraz z nim 17 innych osób

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w poniedziałek 18 osób powiązanych z aferą spółki GetBack, w tym były zarząd Idea Banku. Wśród nich znalazł się były prezes Jarosław A.
Foto: spółka

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek, 25 lutego łącznie 18 osób w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącej afery GetBacku

Wśród nich jest były prezes Idea Banku, Jarosław A. Funkcjonariusze CBA przeszukiwali wczoraj jego mieszkanie przez kilka godzin w celu zabezpieczenia dowodów.  

Zatrzymani są podejrzani o wprowadzanie w błąd klientów w procesie dystrybucji obligacji GetBacku. Jeszcze dziś mogą usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 

Czytaj także: Idea Bank nie zamierza zwiększyć rezerw na GetBack

Idea Bank wydał w tej sprawie komunikat, w którym pisze, że w lipcu ubiegłego roku „złożył do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu Idea Banku. W prowadzonym postępowaniu Bank uzyskał status pokrzywdzonego”. 

 Bank przekonuje, że od wielu miesięcy współpracuje z organami Prokuratury i pomaga im w prowadzeniu śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez swoich byłych pracowników i członków zarządu. Od kwietnia 2018 roku przeprowadził trzy postępowania audytowe w tej sprawie. W wyniku przeglądu, bank zwolnił pracowników, którzy złamali wewnętrzne przepisy i prawo oraz złożył 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Idea Bank szacuje, że szkody, jakie mógł ponieść w wyniku działań zatrzymanych osób, „przekraczają wiele milionów złotych”.

Komunikat Idea Bank S.A.

W nawiązaniu do informacji medialnych informujemy co następuje.

Bank w lipcu 2018 r. złożył do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu Idea Banku. W prowadzonym postępowaniu Bank uzyskał status pokrzywdzonego.

W dniu 25 lutego 2019 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała szeregu czynności w postaci: zatrzymań, przeszukań i zabezpieczenia dowodów, o co Bank wnosił w szeregu wniosków. Należy podkreślić, że Bank od wielu miesięcy współpracuje z organami Prokuratury i ustala działania swoich byłych pracowników i byłych członków zarządu, które mogą nosić znamiona przestępstw, w tym na szkodę Idea Bank S.A. Szkody, które mogły powstać w wyniku działań w/w osób, przekraczają wiele milionów złotych.

Bank podjął bardzo szerokie działania w celu pełnego wyjaśnienia okoliczności związanych z udziałem pracowników i współpracowników Banku w procesie dystrybucji obligacji GetBack. Od kwietnia 2018 r. przeprowadzono trzy postępowania audytowe dotyczące różnych aspektów tej sprawy.

W wyniku przeglądu kadr zakończono współpracę z osobami, które nie działały zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i przepisami prawa. Do Prokuratury zostało skierowanych 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Podjęte działania potwierdzają pełne zaangażowanie Banku w wyjaśnienie tej sprawy. Obecne wydarzenia dotyczą zdarzeń o charakterze minionym oraz byłych współpracowników Idea Bank i nie mają związku z bieżącą działalnością operacyjną Banku.

 

Zarząd Idea Bank S.A.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.