Analizy

Dywidendowe firmy lepsze od szerokiego rynku

Na warszawskiej giełdzie bez problemu można znaleźć spółki oferujące minimum 4-proc. stopę dywidendy.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Foto: GG Parkiet

W zestawieniu z rekordowo nisko oprocentowanymi lokatami nie jest to zła opcja. A jak zachowują się notowania dywidendowych spółek? Trudno wnioskować o tym tylko na podstawie indeksu WIG-div, ponieważ sporą jego część stanowią duże przedsiębiorstwa wchodzące w skład WIG20, których notowania są w tym roku pod mocną presją. Najwięcej w WIG-div waży aktualnie PKN Orlen (niemal 12 proc.). Od początku roku indeks dywidendowy stracił 6 proc. Ten wynik na pierwszy rzut oka nie zachwyca, ale warto odnotować, że wskaźnik poradził sobie lepiej niż szeroki WIG, który jest teraz o ponad jedną dziesiątą niżej niż na początku stycznia. Jeszcze gorzej wypada wspomniany już WIG20, który w analizowanym okresie spadł o niemal 20 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.