Analizy

Zmierzch koronawirusowej hossy

Nadzieja na wygaszenie pandemii bije w notowania niektórych firm. Wbrew pozorom to nie jest zła wiadomość: wyceny się urealnią, a spółki o dobrych fundamentach i tak pozostaną na celowniku inwestorów.
Foto: Adobestock

O 10 proc. spadł WIG-leki od momentu ogłoszenia informacji o wysokiej skutecznej szczepionki Pfizera. Niektórzy beneficjenci covidowej hossy (niewchodzący w skład tego indeksu) potanieli jeszcze mocniej, np. Mercator Medical o 24 proc., a Allegro o 25 proc. Notowania wielu „gwiazd" znalazły się w ciekawym momencie z punktu widzenia analizy technicznej (szczegóły poniżej).

Biotechnologia pod lupą

Mocna korekta wycen zrodziła też pytania o fundamenty i o to, czy nadzieje na wygaszenie pandemii nie pokrzyżowały planów niektórych firm. Mowa m.in. o Biomedzie, który pracuje nad lekiem bazującym na osoczu. Zarząd informuje, że plany są aktualne. Nie brak głosów, że obecna wycena – mimo ostatniej korekty – i tak jest za wysoka, biorąc pod uwagę, ile tak naprawdę Biomed będzie mógł ze swoim lekiem zdziałać. W środę kapitalizacja spółki przekraczała 900 mln zł.

Swoje plany realizują też inne spółki zajmujące się testami i diagnostyką Covid-19. Dla firm, które mają zdywersyfikowaną działalność (np. Synektik, PZ Cormay, OAT), wygaszenie pandemii nie będzie biznesową katastrofą, w przeciwieństwie do tych, które w ostatnich miesiącach ułożyły sobie biznes pod pandemię (jest ich sporo na NewConnect).

Pandemia mocno pomaga firmom sprzedającym środki czystości, m.in. grupie Global Cosmed. Jej zysk netto w trakcie trzech kwartałów wzrósł do 17,4 mln zł z 1,1 mln zł rok wcześniej. Spektakularne wzrosty wyników notuje też Mercator, sprzedający rękawice. Jego zysk wyniósł w samym III kwartale 355,8 mln zł wobec 0,7 mln zł przed rokiem. Za wynikami podąża wycena i nie brak opinii, że potencjał już się wyczerpał. Niedawno DM BOŚ obniżył długoterminową rekomendację fundamentalną dla Mercatora do „trzymaj", uzasadniając to domknięciem się luki wycenowej.

Technologia nadal na fali

Analitycy są zgodni co do tego, że wygaszenie pandemii nie powinno w dłuższej perspektywie zaszkodzić spółkom technologicznym. Trendy, które Covid-19 przyspieszył, zostaną w gospodarce na dłużej. Będziemy obserwować wzmożoną cyfryzację w produkcji, usługach, sposobie komunikacji i marketingu, a to będzie nakręcać popyt na usługi spółek technologicznych, takich jak LiveChat, Asseco Poland czy Comarch. W środę ta ostatnia przedstawiła wyniki za III kwartał i opowiedziała o perspektywach. Jej portfel zamówień na 2020 r. jest o 5 proc. wyższy niż rok temu. Analitycy spodziewają się też, że dobre wyniki zaraportuje Asseco.

Na wysokim poziomie – niezależnie od rozwoju sytuacji pandemicznej – powinien utrzymać się wzrost w segmencie gier mobilnych. To trend obserwowany od kilku lat, na czym korzysta m.in. TSG. Podobnie z e-commerce: sprzedaż w sieci będzie nadal rosła, a to dobra wiadomość dla Allegro. Inną sprawą jest wycena jego akcji. Mimo ostatniej drastycznej korekty nie brak opinii, że papiery nadal są przewartościowane. Takie wnioski płyną m.in. z najnowszego raportu BM mBanku, do którego dotarł „Parkiet".

Biomed Lublin | Blisko wsparcia

Kurs akcji lubelskiej spółki wyznaczył szczyt covidowej hossy (32,8 zł) 4 sierpnia. Od tego momentu cena zniżkuje i w porywach sięgała 9 zł. Mimo listopadowej poprawy nastrojów na GPW Biomed pozostaje słaby. WIG zyskał od początku miesiąca ponad 18 proc., a akcje spółki są 6 proc. pod kreską. Cena jest poniżej średnich z 50 i 100 sesji, RSI(14) spada w strefie neutralnej, a MACD jest tuż poniżej linii 0. To może zachęcać do dalszych spadków. Wsparcia są w strefie 10–9 zł, wyznaczonej przez średnią 200-sesyjną i wspomniany dołek. Oporem jest linia trendu spadkowego przy 21 zł. PZ

Mercator | Poniżej ważnej średniej

Krakowska spółka „błyszczała" dłużej niż lubelska, bowiem kurs akcji rósł do połowy października, osiągając szczyt przy 770 zł. Od tego czasu akcje potaniały już o 42 proc. Skala korekty jest bardzo dotkliwa i niewykluczona jest zmiana trendu. Zwłaszcza że po raz pierwszy od marca kurs sforsował średnią kroczącą z 50 sesji. W ostatnich dniach podaż skutecznie zatrzymywało wsparcie 400 zł, wyznaczone przez lokalny szczyt z lipca i wzmocnione średnią 100-sesyjną. Jeśli bariera pęknie, kurs może zejść do umownej granicy hossy, czyli średniej z 200 sesji. Obecnie przebiega ona przy 214 zł. PZ

Ten Square Games | Powrót

Po październikowym wybiciu górą z konsolidacji, kurs akcji gamingowej spółki zbudował formację podwójnego szczytu przy 700 zł z linią sygnalną na poziomie 613 zł. Ta ostatnia została w listopadzie przebita, a cena zniżkowała w porywach do 540 zł, forsując po drodze średnie z 50 i 100 sesji. W środę kurs próbował odrobić straty, ale sygnał wybicia z formacji jest aktywny. Cena wróciła do konsolidacji i najbliższym wsparciem jest jej dolna granica przy 520 zł. Niżej barierę stanowi średnia z 200 sesji (477 zł). Powrót nad 613 zł zaneguje wspomniany sygnał.

PZ Comarch | Zmiana układu sił

Na wykres przedstawiciela branży IT warto spojrzeć z szerszej perspektywy. Otóż trwający od kwietnia 2018 r. trend wzrostowy zatrzymał się w sierpniu przy 225 zł, a więc na poziomie szczytu z maja 2017 r. W ostatnich miesiąca notowania zniżkowały, poważnie naruszając linię hossy. Ponadto średnia z 50 sesji jest coraz bliżej przebicia w dół 200-sesyjnej. Zbliżający się krzyż śmierci, z długoterminowym podwójnym szczytem i linią trendu w opałach zwiększają ryzyko silniejszych zniżek. Najbliższe wsparcie to 183 zł. Oporem pozostaje 225 zł. PZ

Global Cosmed | Słabnie popyt

Covidowa hossa na akcjach producenta środków czystości charakteryzowała się silnymi falami wzrostowymi i głębokimi korektami. Na początku ubiegłego miesiąca na wykresie pojawiła się duża biała świeca, która przebiła 50-sesyjną średnią. Wydawało się, że to wstęp do kolejnej fali popytu i zapowiedź nowych szczytów. Byki szybko zostały jednak stłumione, a w ostatnich tygodniach cena wróciła poniżej średnich z 50 i 100 sesji, atakując lokalny dołek przy 5 zł. 85 gr niżej znajduje się 200-sesyjna średnia. Jeśli pęknie, będzie to zaproszenie to silniejszych spadków. PZ

BioMaxima | Problem z oporem

Blask tracą też gwiazdy covidowej hossy z NewConnect. Przykładem tytułowy przedstawiciel branży diagnostycznej. Trzy razy cena akcji podchodziła pod opór 65 zł i za każdym razem byki kapitulowały. W listopadzie akcje są ponad 15 proc. pod kreską. Cena przebiła się w ostatnich dniach poniżej średnich z 50 i 100 sesji i zbliżyła się do wsparcia przy poziomie 35 zł. Jeśli bariera pęknie, następne przystanki to średnia z 200 sesji (28,3 zł) i wrześniowy dołek (23 zł). Z kolei pokonanie 65 zł będzie klasycznym sygnałem kontynuacji trendu wzrostowego. PZ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.