Analizy

#WykresDnia: Bitcoin wchodzi do obiegu

Salwador kupił 200 bitcoinów przed wprowadzeniem we wtorek kryptowaluty do obiegu w tym kraju, powiedział prezydent Nayib Bukele w poście na Twitterze. Ma ich już 400.
Foto: Bloomberg
Foto: twitter.com

Salwador posiada 400 bitcoinów, powiedział prezydent Nayib Bukele w poniedziałek, dzień przed formalnym przyjęciem go jako prawnego środka płatniczego obok dolara amerykańskiego. Kraj Ameryki Środkowej będzie kupował „dużo więcej" monet, napisał prezydent w poście. Zarówno entuzjaści, jak i krytycy będą monitorować eksperyment aby sprawdzić, jak duża liczba osób chce dokonywać transakcji za pomocą bitcoina, gdy jest on w obiegu razem z dolarem amerykańskim, i czy przynosi to jakiekolwiek korzyści zubożałemu krajowi.

Przyjęcie bitcoina uzyska początkowy impuls z rządowego portfela Chivo, który jest wstępnie załadowany walutą o wartości 30 USD dla użytkowników, którzy zarejestrują się za pomocą krajowego numeru identyfikacyjnego Salwadoru. Instalowanych jest ponad 200 nowych bankomatów, aby umożliwić wymianę dolarów na bitcoiny.

Firmy będą musiały zaakceptować płatności cyfrową walutą za towary i usługi, a rząd zaakceptuje ją do zapłaty podatków. Plan jest pomysłem 40-letniego Bukele, który twierdzi, że przyciągnie więcej ludzi do systemu finansowego i sprawi, że wysyłanie przekazów pieniężnych będzie tańsze. Ale sondaże pokazują, że Salwadorczycy są sceptyczni wobec używania bitcoinów, obawiając się zmienności kryptowaluty, która zdaniem krytyków może zwiększyć ryzyko regulacyjne i finansowe dla instytucji finansowych.

Gospodarka Salwadoru w dużej mierze opiera się na przekazach pieniężnych, czyli pieniądzach wysyłanych do domu z zagranicy, które stanowią około 20 proc. produktu krajowego brutto kraju. Ponad dwa miliony Salwadorczyków mieszka poza granicami kraju, ale nadal utrzymują bliskie więzi z miejscem urodzenia, wysyłając co roku ponad 4 miliardy dolarów.

W lipcu Bank Światowy odrzucił prośbę Salwadoru o pomoc we wdrożeniu bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Międzynarodowy pożyczkodawca przytoczył obawy dotyczące przejrzystości i wpływu wydobywania bitcoinów na środowisko. - Zobowiązujemy się pomagać Salwadorowi na wiele sposobów, w tym w zakresie przejrzystości walutowej i procesów regulacyjnych – powiedział rzecznik Banku Światowego agencji Reuters. - Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości – dodał.

Minister finansów Salwadoru Alejandro Zelaya infoirmował wcześniej, że kraj zwrócił się do Banku Światowego o pomoc techniczną we wdrożeniu kryptowaluty jako oficjalnej metody płatności. Powiedział również, że rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym zakończyły się sukcesem, mówiąc, że MFW „nie był przeciw" wdrożeniu bitcoina. Ale MFW powiedział, że dostrzegł „kwestie makroekonomiczne, finansowe i prawne" związane z przyjęciem bitcoina przez Salwador. Bitcoin tymczasowo wspiął się powyżej 1,49 proc. do ponad 52 680 USD w poniedziałek wieczorem, jak wykazały dane Refinitiv Eikon, a analityk rynku Reuters określił go na 56 000-56 300 USD. Bitcoin przekroczył wartość 52 000 USD, ponieważ rynki kryptowalut poruszały się w kierunku północnym i przybierały coraz większą wartość fiducjarną. Ogólna wartość gospodarki kryptograficznej wynosi około 2,45 biliona dolarów i zyskała 3,5 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin. Tymczasem wykresy bitcoinów pokazują oczekujący złoty krzyż, co dla wielu oznacza, że ??ogólna perspektywa rynkowa wygląda na zwyżkową.

- W piątek bitcoin przełamał opór 50 500 USD, zatrzymał się na weekend i przekroczył 51 500 USD w poniedziałek, po czym miał problemy z utrzymaniem tego poziomu – powiedział Bitcoin.com News starszy analityk finansowy Fxpro, Alex Kuptsikevich. - W rzeczywistości bitcoin od zeszłego tygodnia handluje powyżej 50 000 USD, ponieważ bykom udało się utrzymać kurs powyżej 200-dniowej średniej kroczącej. W związku z tym cena „ponad pięćdziesiątki" stała się dość powszechna w ciągu ostatnich kilku dni – dodał.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.