REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Między wenezuelską hiperinflacją a deflacją w Burundi

Choć inflacja w państwach naszego regionu przyspieszyła w ostatnich kilkunastu miesiącach, to wciąż można ją uznać za będącą w miarę w normie.
Foto: AFP
Foto: GG Parkiet

W zestawieniach dotyczących wzrostu cen konsumpcyjnych Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia plasują się w dolnych lub środkowych częściach tabeli. W kwietniu 2019 r. krajem z najwyższą inflacją na świecie była Wenezuela. Wynosiła ona tam 1,3 mln proc. r./r., ale i tak w ostatnich miesiącach poważnie wyhamowała. W styczniu dochodziła do 2,7 mln proc. Dane te należy jednak uznać za nieprecyzyjne. Są one szacunkami ekspertów pracujących dla wenezuelskiej opozycji. Państwowy urząd statystyczny już od dawna przestał publikować wiarygodne dane na ten temat. Na drugim miejscu pod względem wysokości inflacji znalazło się Zimbabwe z 75,9-proc. wzrostem cen, a na trzecim Sudan Płd. z 56,1 proc. (to jednak dane za marzec). Wysoko uplasowały się też m.in.: Argentyna (55,8 proc.) i Turcja (19,5 proc.). Kolejny kraj naszego regionu, Ukraina, znalazł się dopiero w trzeciej dziesiątce z inflacją wynoszącą 8,8 proc. Białoruś i Rosja znalazły się jeszcze niżej z inflacją sięgającą odpowiednio: 5,5 proc. oraz 5,2 proc. Mocno zróżnicowana pod względem inflacji jest strefa euro. O ile dla całej unii walutowej wzrost cen wyniósł w kwietniu 1,7 proc., o tyle na Łotwie sięgał wówczas 3,4 proc., a w Portugalii wynosił zaledwie 0,8 proc. W obu krajach funkcjonują oczywiście te same stopy procentowe ustalane przez Europejski Bank Centralny. Spośród dużych gospodarek rozwiniętych najwyższa inflacja była wówczas w Holandii (2,9 proc.), a najniższa w Japonii (0,5 proc.). W USA wynosiła 2 proc., w Wielkiej Brytanii 1,9 proc., a w Szwajcarii 0,7 proc. Są też jednak kraje pogrążone w deflacji. Na przykład ceny konsumpcyjne w Arabii Saudyjskiej spadły w kwietniu o 1,9 proc. r./r. Spośród krajów, które podały dane za kwiecień, największego spadku cen doświadczył Niger (-2,8 proc.), a spośród tych, które opublikowały jak na razie tylko dane za marzec, ceny najmocniej spadły w Burundi (2,9 proc.). HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA