„Technicy” prognozują: korekta do czerwca, a potem mocno w górę

Poprosiliśmy specjalistów od analizy wykresów o wskazanie poziomów, na których indeksy WIG20, mWIG40 i sWIG80 znajdą się na koniec półrocza i całego roku. Jakich zmian notowań można się spodziewać?
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Od prawie czterech miesięcy na GPW panuje silny trend wzrostowy. Stopy zwrotu indeksów są już dwucyfrowe, notowania wyznaczają kilkuletnie szczyty, a wskaźniki techniczne sygnalizują skrajne wykupienie. Powstaje więc pytanie, jak długo utrzyma się rynek byka. Odpowiedzi poszukaliśmy u specjalistów od analizy wykresów. Poprosiliśmy ich o wskazanie poziomów, na jakich indeksy WIG20, mWIG40 i sWIG80 mogą znaleźć się na koniec tego półrocza i na koniec roku. Co wynika z technicznych prognoz?

Schłodzenie nastrojów

Foto: GG Parkiet

W naszej anonimowej ankiecie udział wzięło kilkunastu analityków. Zacznijmy od ich przewidywań do końca czerwca. Uśrednione wyniki pokazują, że eksperci spodziewają się utrzymania notowań w okolicach obecnych poziomów. Dla WIG20 średni wzrost szacowany jest na 2,7 proc., dla mWIG40 na 2 proc., a dla sWIG80 na 1,2 proc. Oznacza to, że za niecałe cztery miesiące wskaźniki te znajdować się będą na poziomach (licząc w relacji do kursów z początku wtorkowej sesji) odpowiednio: 2259 pkt, 4923 pkt i 16 657 pkt. Wygląda więc na to, że w najbliższych tygodniach czekać nas może schłodzenie nastrojów. – Inwestorzy oczekują dalszych zwyżek, spekulanci też. Zapał musi być ostudzony przez korektę, do której niewątpliwie się zbliżamy i Polsce, i w USA. Korekta trendu na Wall Street powinna doprowadzić do korekty na GPW – mówi Adam Narczewski, ekspert Admiral Markets. Podobnego zdania jest Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ. – Spodziewam się dynamicznej realizacji zysków na GPW, a następnie powolnego odreagowania. Mediana dynamik hossy analizowanych indeksów powinna się spłaszczyć – przekonuje ekspert. Trudno sobie wyobrazić, by zwiastowana korekta przyjęła formę płaskiego ruchu bocznego, który spokojnie doprowadzi indeksy do wspomnianych uśrednionych poziomów. – WIG20 znajduje się w strefie oporowej i nawet gdyby w najbliższym czasie udało mu się wybić 2250–2280 w tygodniowych cenach zamknięcia, to i tak po przełamaniu podażowej strefy musiałby zmierzyć się z górnym ograniczeniem kanału spadkowego (2350–2370 pkt). Gdyby jednak wykonał już teraz mocniejsze cofnięcie, to późniejsze ponowienie ataku bieżących oporów rozłożyłoby się w czasie, sprawiając, że 2350 pkt wydaje się optymalnym poziomem na koniec półrocza – nakreśla potencjalny scenariusz Piotr Neidek, analityk DM mBanku. Niektórzy analitycy mają zupełnie inne oczekiwania. Jeśli przyjrzeć się skrajnym wartościom prognoz do końca półrocza, to w optymistycznym scenariuszu WIG20, mWIG40 i sWIG80 rosną o około 9 proc. każdy, a w pesymistycznym tracą odpowiednio 4,6 proc., 4,7 proc. oraz 8,8 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.