Zamiast się bać, lepiej się zaprzyjaźnić

Pracownik niewielkiego warsztatu samochodowego, zdecydowanie w wieku 50+, sprawnie rejestruje usługę w firmowym systemie informatycznym, błyskawicznie sprawdza w internetowych serwisach kilku hurtowni, czy są tam dostępne potrzebne części zamienne, i składa zamówienie online. Informuje klienta, że o zakończeniu naprawy auta zostanie on poinformowany automatycznie za pomocą systemu powiadomień.

Publikacja: 01.11.2019 06:28

Zamiast się bać, lepiej się zaprzyjaźnić

Foto: parkiet.com

Właścicielka zakładu fryzjerskiego, z dużym doświadczeniem w zawodzie, już od dawna porozumiewa się z klientkami przede wszystkim za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Można tam zarezerwować wizytę (i odwołać ją), od razu zgłosić ewentualne specjalne życzenia, upolować promocję. Aplikacja przypomni też o wizycie dwa dni wcześniej.

Takie przykłady można by mnożyć. Lubimy korzystać z nowych technologii w życiu prywatnym i równie chętnie posługujemy się nimi w pracy. I to niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Z badań (np. tegorocznego przygotowanego przez PARP) wynika, że Polacy są wręcz entuzjastami nowych technologii w miejscu pracy. Dla ok. 80 proc. zatrudnionych są one raczej szansą niż zagrożeniem. 88 proc. ankietowanych deklaruje gotowość podnoszenia kompetencji niezbędnych w cyfrowym świecie – nawet we własnym zakresie, jeśli pracodawca tego nie zapewnia. Pod tym względem należymy do czołówki w UE. Robotów się więc nie boimy. To dobrze. Możemy je przecież wykorzystać z korzyścią dla siebie. Jak długo jeszcze?

Rynek pracy pozostaje pod wielkim wpływem rewolucji technologicznej. Zdają sobie z tego sprawę zarówno firmy – stawiające na innowacje, roboty, internet rzeczy, nowoczesne aplikacje, jak i pracownicy. Ci drudzy coraz częściej akceptują to, że wciąż powinni rozwijać swoje kwalifikacje i umiejętności, a niejednokrotnie będą zmuszeni przekwalifikować się. Jak pokazuje tegoroczny raport PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje", za najatrakcyjniejsze miejsce pracy uznajemy sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT); 50 proc. badanych chciałoby tam znaleźć zatrudnienie. Co druga osoba zdecydowałaby się także na pracę w branżach związanych z automatyką, FMCG (produkty szybkozbywalne) i z naukami przyrodniczymi. Najmniej popularne są zawody z sektora usług, zwłaszcza publicznych i hotelarskich.

45 proc. zatrudnionych w naszym kraju rozgląda się za nowymi ofertami pracy, a 10 proc. aktywnie poszukuje nowego zajęcia

61 proc. pracowników odchodzi z firm z powodu propozycji lepszego wynagrodzenia w innym miejscu, natomiast 42 proc. dlatego, że nie widzi szansy na rozwój kariery

58 proc. badanych jest świadomych, że dotychczasowe umiejętności mogą im się nie przydać w świecie cyfrowych technologii; tego zdania jest dwie trzecie osób w wieku do 24 lat.

61 proc. Polaków odczuwa presję, aby nadążać za technologiami; w Europie pod tym względem wyprzedzają nas tylko Włosi (80 proc.) i Węgrzy (62 proc.).

45 proc. polskich pracowników deklaruje, że ich firmy organizują szkolenia uczące poruszania się w cyfrowym środowisku pracy; w Indiach takie deklaracje składa 78 proc.

75 proc. badanych w Polsce zmieniło pracę za pomocą portali internetowych, a 60 proc. dzięki osobistym kontaktom; w UE osobiste kontakty są dopiero na trzecim miejscu (43 proc.).

źródło: PARP, Rynek pracy, edukacja, kompetencje, luty 2019 r.

Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności
Inwestycje
Ujawnienia w ESRS dotyczące łańcucha wartości
Inwestycje
Pozyskanie danych z łańcucha wartości – bezpośrednich i pośrednich