Akademia inwestycyjna

Serwisy inwestorskie spółek dalej mało mobilne i niezbyt przyjazne dla inwestorów

Marek Woźniak, prezes netPR.pl Juror Konkursu Złota Strona Emitenta XII
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Dostęp do informacji jest potrzebą inwestorów, która nie zmienia się w czasie. Zmieniają się jednak urządzenia, na których konsumujemy internet, a także zmieniają się kanały komunikacji, które preferujemy. Ewoluują też cele biznesowe stawiane serwisom relacji inwestorskich. To już nie tylko spełnienie wymogów formalnych. Chodzi o ułatwienie dostępu do informacji inwestorom, a także odciążenie od rutynowych działań w budowaniu relacji z nimi.

Ta bardzo ważna zmiana w świadomości rynku cieszy, ale niestety cały czas pozostaje jeszcze w sferze deklaracji ze strony specjalistów odpowiedzialnych za relacje inwestorskie. Zapytani w trakcie tegorocznego Kongresu Relacji Inwestorskich o oczekiwania względem serwisu IR, wskazali w blisko 70 proc. jako najważniejsze cechy takiego serwisu: zapewnienie łatwości w dostępie do informacji inwestorom oraz łatwość obsługi dla nich w realizowaniu tych funkcji.

Analiza witryn inwestorskich ocenianych w tegorocznej edycji konkursu Złota Strona Emitenta SEG nie nastraja jednak tak optymistycznie. Większość ocenianych serwisów inwestorskich miała problemy z zapewnieniem mobilności, a ich walory użytkowe i możliwość szybkiego dotarcia do informacji były często dyskusyjne.

Metodą „na RODO" w wielu przypadkach wydawała się być rezygnacja z newsletterów i powiadomień mailowych. Może to lepsza metoda niż subskrypcja przez formularz bez szyfrowania danych czy bez wykorzystania metody double opt-in – bez potwierdzenia, że jest się dysponentem skrzynki pocztowej, której adres rejestrujemy. W obu przypadkach to elementarne uchybienia, które powinny być wręcz kwalifikowane jako incydenty i naruszenia, a takie przypadki wystąpiły wśród ocenianych witryn.

Nagrodzone serwisy inwestorskie rzeczywiście robią bardzo dobre pierwsze wrażenie i wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Jednak nawet w przypadku tych serwisów trudno wskazywać je jako wzorcowe i w pełni mobilne strony. Inwestor musi czekać na możliwość interakcji przy korzystaniu z telefonu czy tabletu aż 8–9 sekund, czyli zdecydowanie zbyt długo. Web developerzy dążą do 2 sekund i dopuszczają 3 może 4 sekundy dla tego parametru.

Tak wolne strony nie pomogą również w SEO, ponieważ szybkość ładowania się stron stała się istotnym czynnikiem oceny wyszukiwarki Google.

Nawigacja jednego z serwisów relacji inwestorskich przymusowo aplikuje animację logo i „zająkniecie" się strony przy przejściu do wybranej zakładki. Dotarcie do notowań spółki wymaga co najmniej dwóch czynności za dużo.

Jesteś inwestorem? Zobacz, co możesz i powinieneś wymagać od serwisu spółki

I. mobilność – zapewnienie szybkości ładowania się każdej ze stron poniżej 3 sekund;

II. użyteczność – możliwość szybkiego dotarcia do najważniejszych zasobów jednym, a najwyżej dwoma kliknięciami lub przez wyszukiwarkę;

III. przydatność i funkcjonalność – funkcjonalności, takie jak np:

a. klarowne przedstawienie, dlaczego warto zainwestować (już na pierwszej stronie serwisu relacji inwestorskich),

b. łatwy dostęp do informacji dla inwestorów – w tym raporty bieżące EBI/ESPI,

c. integracja z witryną dla inwestorów komunikacji firmy w social media i biurze prasowym,

d. bieżące i historyczne notowania, najlepiej z kalkulatorem uwzględniającym dywidendy,

e. kalendarium z subskrypcją pojedynczych wydarzeń i całego kalendarza inwestorskiego do kalendarzy osobistych,

f. graficzne przedstawienie wyników finansowych,

g. graficzne przedstawienie najważniejszych parametrów biznesowych firmy: factsheet,

h. powiadomienia o:

- nowych raportach i informacjach dla inwestorów

- nadchodzących wydarzeniach

- wynikach sesji giełdowej;

IV. bezpieczeństwo danych i zgodność z prawem

a. szyfrowanie serwisów i formularzy subskrypcji,

b. zakres przetwarzanych danych inwestorów adekwatny do celu przetwarzania,

c. podanie informacji o celach i zasadach przetwarzania w zrozumiały i czytelny sposób – bez prawniczego slangu i małych literek,

d. dostęp do danych osobowych zaraz po rejestracji – sprawdź to i przekonaj się, czy firma szanuje Ciebie i Twoje dane.

Odpowiadasz za relacje inwestorskie? Pozwól aby serwis dla inwestorów pracował zamiast Ciebie!

Przy wykorzystaniu nowych technologii wiele procesów w budowie relacji z inwestorami realizuje się w pełni automatycznie, bez konieczności rutynowej pracy po stronie obsługujących system.

Budując nowy serwis relacji inwestorskich, wybierz technologię, która spowoduje, że:

I. informacja wysłana do regulatora (przez EBI/ESPI) opublikuje się samoczynnie w serwisie IR – bez dodatkowego zaangażowania zespołu. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi pracę, ale także wyeliminuje ryzyko ujawnienia raportu przed jego wysłaniem do KNF,

II. po publikacji raportu w serwisie do inwestorów trafi powiadomienie lub pełna treść raportu mailem – również bez aktywnego udziału użytkownika,

III. po zakończeniu sesji giełdowej do zarządu firmy lub/i inwestorów trafi mail z jej wynikami,

IV. dzień przed ważnymi wydarzeniami do inwestorów trafi mail przypominający o wydarzeniu,

V. wydarzenia w kalendarium automatycznie zapiszą się w kalendarzach zainteresowanych spółką inwestorów.

Zwróć uwagę na:

Mobilność, która nie powinna dziś wymagać ręcznej optymalizacji wszystkich elementów graficznych i multimedialnych. Tym powinna się zająć technologia – to ona może zapewnić, że wykresy będą się poprawnie wyświetlały i animowały również na urządzeniach mobilnych.

Bycie „mobile friendly" wydaje się być koniecznością już od kilku lat. Mobile-First Index, wprowadzany przez Google'a sukcesywnie od okolic połowy 2018 roku, podniósł jeszcze znaczenie mobilności stron. Dalej jednak zapomina się o tym, że mobilność, oprócz responsywności, oznacza przystępność dla urządzeń przenośnych bez żadnych kompromisów – w zakresie dostępu do informacji, prezentacji treści, jak i szybkości działania serwisu.

Elastyczność to cecha, której wymaga współczesna komunikacja. Jeżeli będzie konieczne dodanie modułu wideo na pierwszej stronie serwisu, musisz zrobić to sam w 3 minuty i bez dewelopera. Jeżeli będziesz potrzebować dedykowany landing page, to również nie powinno to sprawić problemu, jeżeli wybierzesz właściwe narzędzie do zbudowania serwisu relacji inwestorskich.

Wideo w relacjach inwestorskich to nie ozdobnik witryny, ale standard i budując nową witrynę, trzeba przewidzieć, że będzie go tylko więcej. Dlatego rozwiązanie serwisu dla inwestorów musi uwzględniać szybkie udostępnianie treści wideo, nie tylko z wykorzystaniem YouTube.

Social media to kanały budujące zasięg informacji tam, gdzie są inwestorzy i dziennikarze. Dlatego trudno pomijać dziś Twittera czy LinkedIna. Ale komunikując tam, pamiętaj, aby posty z tych kanałów widzieli inwestorzy odwiedzający serwis relacji inwestorskich, nie zabijając walorów jego mobilności.

RODO nie jest złym zrządzeniem losu. Są narzędzia, które ustrzegą cię od możliwych błędów i zautomatyzują obowiązki względem osób których dane dotyczą. Pamiętaj, że równe wbicie gwoździa też jest trudne bez dysponowania młotkiem.

Marek Woźniak – pasjonat nowych technologii i ich wykorzystania w komunikacji i public relations. Związany z branżą internetu od 20 lat. Twórca netPR.pl – jednej z pierwszych w Polsce firm rozwijających technologie w chmurze dedykowane relacjom inwestorskim, komunikacji z mediami oraz rozwiązaniom korporacyjnym. Juror Konkursu Złota Strona Emitenta XII

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.