Akademia inwestycyjna

Wygoda dla klienta, więcej informacji dla banku

Od wprowadzenia unijnej dyrektywy PSD2, pozwalającej na rozwijanie otwartej bankowości, mija półtora roku, ale na razie mogą z niej korzystać klienci tylko ośmiu banków. Oferta jest zróżnicowana.

PSD2 umożliwia nie tylko bankom, ale też innym podmiotom oferowanie usług zarządzania finansami, zlecanie przelewów z innych banków i agregowanie danych z różnych kont. Zwiększyło to zainteresowanie takimi usługami ze strony fintechów.

Foto: Shutterstock

Dyrektywa PSD2 zobowiązała banki do udostępniania – innym bankom, fintechom i firmom świadczącym usługi płatnicze – rachunków swoich klientów, oczywiście za ich zgodą. Umożliwia to podpinanie do jednego konta lub aplikacji bankowej rachunków z innych instytucji oraz podgląd ich historii. Można też zrealizować przelew z innego konta czy złożyć wniosek o kredyt bez potrzeby logowania.

– Korzystanie z usług open bankingu to wygodny i bezpieczny sposób zarządzania codziennymi finansami przez osoby, które mają konta i karty w kilku bankach – mówi Barbara Borgieł-Cury, dyrektor Centrum Bankowości Codziennej w ING Banku Śląskim.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.