Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Decyzja o systematycznym oszczędzaniu i inwestowaniu nie dla wszystkich jest łatwa, ale jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, sposobów pomnażania majątku w długim terminie. Regularne inwestowanie wymaga dyscypliny i świadomej rezygnacji z części wydatków dzisiaj, aby gromadzić kapitał do wykorzystania w przyszłości.
Jest to podstawowa zasada działania np. pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Z każdej pensji odkładamy trochę do PPK i co ważne, dodatkowe pieniądze wpłaca pracodawca oraz państwo. Zaletą takiej formy oszczędzania są też niskie koszty. Opłaty sięgają maksymalnie 0,5 proc. Dla porównania maksymalne opłaty w funduszach inwestycyjnych od tego roku wynoszą 2,5 proc. w skali roku. Jest to więc bardzo dobry sposób budowania majątku w długim terminie. Mimo tego większość uprawnionych pracowników rezygnuje z udziału w programie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.