Akademia Parkietu

Korzyści z regularnego inwestowania? Niższe koszty, lepsze efekty w długim terminie

Należy być cierpliwym, zachować zimną krew podczas spadków na rynkach, ale też nie popadać w euforię przy zwyżkach. Najważniejsze jest określenie celu i wybranie strategii prowadzącej do jego osiągnięcia. Potem potrzebna jest przede wszystkim konsekwencja.
Foto: Shutterstock

Decyzja o systematycznym oszczędzaniu i inwestowaniu nie dla wszystkich jest łatwa, ale jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, sposobów pomnażania majątku w długim terminie. Regularne inwestowanie wymaga dyscypliny i świadomej rezygnacji z części wydatków dzisiaj, aby gromadzić kapitał do wykorzystania w przyszłości.

Jest to podstawowa zasada działania np. pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Z każdej pensji odkładamy trochę do PPK i co ważne, dodatkowe pieniądze wpłaca pracodawca oraz państwo. Zaletą takiej formy oszczędzania są też niskie koszty. Opłaty sięgają maksymalnie 0,5 proc. Dla porównania maksymalne opłaty w funduszach inwestycyjnych od tego roku wynoszą 2,5 proc. w skali roku. Jest to więc bardzo dobry sposób budowania majątku w długim terminie. Mimo tego większość uprawnionych pracowników rezygnuje z udziału w programie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.