Windykacja Best nie zgadza się na rozwód z Kredyt Inkaso

Szykują się kolejne gorące miesiące w branży windykacyjnej. I nie chodzi tylko o sam biznes, ale o walkę korporacyjną między głównymi akcjonariuszami.

Publikacja: 16.10.2022 21:00

Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best (z lewej), oraz Maciej Szymański, szef Kredyt Inkaso. Fot. m

Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best (z lewej), oraz Maciej Szymański, szef Kredyt Inkaso. Fot. mat. prasowe

Foto: Exclusive

Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

ROBERT GARDZINSKI

Chociaż ostatnio główni udziałowcy Kredyt Inkaso, czyli Waterland i Best, poparli pomysł przeprowadzenia przeglądu opcji strategicznych, to wydaje się, że droga, by rozwiązać napiętą sytuację w akcjonariacie, będzie bardzo wyboista. Best mówi bowiem jasno: zostajemy w spółce.

Różne punkty widzenia

– Przegląd opcji strategicznych w Kredyt Inkaso może wyjść spółce na dobre – przekonuje Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best. To w zasadzie jednak jedyny element, co do którego Best, Waterland i samo Kredyt Inkaso się zgadzają. Dalej zaczynają się schody i to bardzo strome.

Waterland jakiś czas temu zaproponował odkupienie pakietu akcji od Bestu (ponad 33 proc.), jednak ten odrzucił propozycję. Best, który w akcjonariacie Kredyt Inkaso pojawił się w 2015 r., nie zamierza bowiem wychodzić z tej inwestycji. – W przeszłości kilkakrotnie próbowaliśmy porozumieć się z Waterlandem. W 2017 r. ogłosiliśmy wezwanie na akcje, licząc, że stanie się ono wstępem do negocjacji na temat przyszłości spółki. W 2018 r. wynajęliśmy bank inwestycyjny dla opracowania scenariusza połączenia spółek. Wszyscy wiemy, czym to się skończyło – mówi Borusowski.

Jego zdaniem to Waterland szuka wyjścia z inwestycji. – Zakładam, że przegląd opcji strategicznych z ich perspektywy ma służyć m.in. określeniu potencjalnej wartości Kredyt Inkaso oraz zainteresowania podmiotów trzecich spółką. Nasze stanowisko jest jasne: zostajemy w spółce. Dla nas jest to inwestycja strategiczna. Od siedmiu lat konsekwentnie powtarzamy, że najlepszym rozwiązaniem dla Kredyt Inkaso jest fuzja z Bestem – dodaje szef Bestu.

Problem w tym, że samo Kredyt Inkaso, a także Waterland nie za bardzo widzą szanse na współpracę z Bestem. – Nie można całkowicie wykluczyć współpracy z Bestem, ale dzisiaj wydaje się ona trudna. Potrzebny jest wspólny cel i zaufanie, a dzisiaj tego nie ma. Jestem zaskoczony tym, że Best deklaruje nadal chęć połączenia firm. To odmienne podejście od tego, które firma prezentowała jeszcze niedawno – mówił ostatnio na łamach „Parkietu” Maciej Szymański, prezes Kredyt Inkaso.

Słowa o tym, że Best może być zainteresowany wyjściem z Kredyt Inkaso, miały rzekomo paść podczas wywiadu Borusowskiego dla holenderskiej prasy (Waterland wywodzi się z Holandii). Szef Bestu zaprzecza jednak, by padała taka deklaracja. – Nigdy nie twierdziłem, że dopuszczam możliwość sprzedaży naszego pakietu akcji. Mówiłem jedynie, że Waterland nigdy nie dał nam opcji wyjścia z inwestycji. Nadal natomiast widzimy możliwość połączenia spółek, tak samo jak opcję odkupienia udziałów od Waterland, o czym zresztą informowaliśmy fundusz przed miesiącem – mówi Borusowski, który porusza także kwestię wyceny KI. Jeszcze bowiem w marcu Best wyceniał akcje tej spółki na zero złotych. – Kwestia wyceny posiadanego przez nas pakietu akcji jest sprawą techniczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może się ona zmieniać z kwartału na kwartał – wyjaśnia Borusowski.

Borusowski: patrzę z boku

Jeśli ktoś stęsknił się za tragikomedią z Kredyt Inkaso w roli głównej, to na brak emocji i nie będzie mógł narzekać. – Od sześciu lat Waterland ma ponad 60 proc. udziałów w Kredyt Inkaso. Nominuje radę nadzorczą, zarząd i w pełni kontroluje spółkę. A ten, kto posiada pełną kontrolę nad firmą, odpowiada również za jej sukcesy i porażki. Ja sam ostatni raz progi Kredyt Inkaso przekroczyłem w 2016 r. i od lat jestem zaledwie obserwatorem sytuacji w firmie – zapewnia Borusowski.

Wierzytelności
Best emituje obligacje dla inwestorów instytucjonalnych
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości
Wierzytelności
Kruk chce być jeszcze bardziej europejski
Wierzytelności
Kruk przydzielił inwestorom instytucjonalnym obligacje serii AL4 o wartości 450 mln zł
Wierzytelności
Kruk jeszcze mocniej podkręca tempo
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla zrównoważonego rozwoju
Wierzytelności
Kruk pozyskał 90 mln zł
Wierzytelności
Upadły windykator powrócił na parkiet