Dowodem na to miałaby być szybka reakcja na kolejne doniesienia, co do "chwiejącego" się od kilku dni First Republic Banku - ma on zostać "dokapitalizowany" przez większe podmioty, a docelowo być może przejęty. Wcześniej nastroje wyciszyły się też w Europie po tym, jak SNB udzielił wsparcia bankowi Credit Suisse. Nie jest jednak tak, że inwestorzy nie będą mieli więcej powodów do zmartwień.

Wczoraj ECB podniósł stopy procentowe o 50 punktów baz. pokazując jednocześnie, że nie ulega presji rynków, a problemów w sektorze bankowym nie uznaje za znaczące. Chociaż ciekawostka - dzisiaj rano rynek plotkuje, że stało się tak tylko dzięki interwencji SNB, który w czwartek rano wsparł Credit Suisse. Decydenci w ECB zdają się zapewniać, że cykl podwyżek stóp procentowych się nie zakończył, ale rynek wie lepiej - wyceniana jest tylko jeszcze jedna podwyżka o 25 punktów baz. w maju. Gra na pivot ECB już się rozpoczęła. Czy, zatem może to być jakimś wsparciem dla euro? Nie do końca.

Mocny ruch na amerykańskich indeksach ma za sobą mocniejszy argument wokół spekulacji na temat przyszłotygodniowego posiedzenia FED. Wprawdzie wczorajsze dane makro nie były jakoś "gołębie", to jednak przełomem w tym tygodniu nie były dane CPI, a PPI, które pokazały na jej wyraźniejsze hamowanie. Słabsza była też sprzedaż detaliczna. Dzisiaj rynek pozna dane o produkcji przemysłowej za luty (godz. 14:15), które nie muszą zaskoczyć na plus (choć mediana wskazuje na +0,2 proc. m/m). Warte uwagi będą też odczyty indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan na połowę marca (prognoza 67 pkt.), razem ze wskazaniami dotyczącymi oczekiwań inflacyjnych.

Rynek daje ponad 80 proc. szans na ruch o 25 punktów baz. do 4,75-5,00 proc. na posiedzeniu FED w dniu 22 marca (model CME FED Watch). Widać też, że ponownie wycenia się też podwyżkę stóp w maju - do 5,00-5,25 proc. (60 proc. prawdopodobieństwo). Niemniej już od czerwca rynek widzi pierwsze obniżki. To jednak wraz z normalizacją sytuacji wokół banków może się zmieniać. Abstrahując od danych CPI i PPI w tym tygodniu, które potwierdzają proces dezinflacji w amerykańskiej gospodarce, nie ma mocnych argumentów za tym, aby Rezerwa Federalna miała szybko przejść do obniżek stóp. Tym samym oczekiwania rynków budowane na takim przekonaniu mogą być błędne i będą skorygowane.

Co to oznacza dla ostatnich mocnych zwyżek na Wall Street i słabszego w ostatnim czasie dolara? Pozostawmy to pytanie na razie otwarte. Dzisiaj amerykańska waluta wyraźniej traci na szerokim rynku. Pośród G-10 liderem zwyżek jest korona norweska i waluty Antypodów (te ostatnie odrabiają wcześniejszą słabość- zwłaszcza NZD). Silniejsze są też frank, korona szwedzka i euro. Najmniejszy ruch notują dolar kanadyjski i jen. 

EURUSD - połowa czarnej świecy...

Mowa o spadku z ostatniej środy - połowa czarnej świecy to okolice 1,0660, które dzisiaj były tylko na chwilę naruszone (1,0669). Euro nie jest jednak silne z tego powodu, że wczoraj ECB zaskoczył podwyżką stóp procentowych o 50 punktów baz. i zbagatelizował tym samym problemy w sektorze bankowym, a dlatego, że dolar jest wyraźnie słaby, gdyż rynki grają na "gołębi" scenariusz FED. Dzisiejsze doniesienia o wzroście bilansu FED do 8,69 bln USD, co jest powrotem do poziomów z listopada ub.r. pokazują, że pieniądze znów zaczynają być pompowane w system, co przywołuje skojarzenia ze scenariuszem z pandemii. Czy jednak teraz te działania nie były nadzwyczajne i FED za chwilę da do zrozumienia, że szybko ściągnie te środki z powrotem? Najbliższe tygodnie - w tym 22 marca, kiedy to mamy komunikat Rezerwy - mogą okazać się kluczowe.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Dzisiaj po południu mamy odczyty danych makro z USA. Ale to nie one mogą być ważne, tylko dalsze zachowanie się indeksów na Wall Street. Tu jednak uwagę zwraca hipotetyczny kanał spadkowy na futures S&P500.

Wykres dzienny FUS500

Wykres dzienny FUS500

DM BOŚ

 Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ