Brytyjski funt nadal przy tegorocznych minimach

Publikacja: 05.08.2019 11:57

Brytyjski funt nadal przy tegorocznych minimach

Foto: Adobestock

Kluczowe informacje z rynków:

Chiny: Indeks PMI dla usług w Chinach w lipcu wyniósł 51,6 pkt. wobec oczekiwanych 52 pkt.

Szwajcaria: Dynamika sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w czerwcu znalazła się na poziomie 0,7% rdr wobec oczekiwań -0,6% rdr.

Hiszpania: Indeks PMI dla usług w Hiszpanii w lipcu znalazł się na poziomie 52,9 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 53,6 pkt.

Niemcy: Indeks PMI dla usług w Niemczech w lipcu znalazł się na poziomie 54,5 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 55,4 pkt.

Strefa Euro: Indeks PMI dla usług w eurolandzie w lipcu znalazł się na poziomie 53,2 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 53,3 pkt.

Wielka Brytania: Indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 51,4 pkt. przy oczekiwaniach 50,2 pkt.

Strefa Euro: Indeks Sentix znalazł się na poziomie -13,7 pkt. przy oczekiwaniach -7,7 pkt.

Naszym zdaniem: W poprzednim tygodniu wartość amerykańskiego dolara zawróciła na południe, a nowy tydzień przynosi kontynuację gorszej passy tej waluty. Indeks USD dzisiaj rano spada do okolic 97,60 pkt. Niemniej, uwagę inwestorów przyciąga jeszcze większa słabość chińskiego juana, którego kurs względem USD spadł poniżej psychologicznej bariery na poziomie 7,00 po raz pierwszy od 11 lat.

Presji na amerykańskiego dolara sprzyjały dość słabe dane z rynku pracy w USA, aczkolwiek dzisiaj rano rozczarowują odczyty indeksów PMI dla usług w Chinach i w Europie. Tak czy inaczej, słabość USD pozwala wzrosnąć notowaniom EUR/USD, które wspięły się do okolic 1,1145 i zbliżają się do technicznego oporu w rejonie 1,1160.

Natomiast notowania GBP/USD uparcie utrzymują się w okolicach tegorocznych minimów, czyli w rejonie 1,2100-1,2180. Brytyjski funt znajduje się pod nieustanną presją sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii. Przewaga partii Borisa Johnsona w parlamencie zmniejszyła się do zaledwie 1 głosu, co podkreśla panujące w tym kraju podziały. Nie mniej obaw budzi potencjalne przeforsowanie planu obecnie rządzącej partii, który popiera tzw. hard Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Wykres dzienny indeksu USD

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny GBP/USD

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro