Złoty kwotowany jest następująco: 4,5512 PLN za euro, 4,1969 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3158 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1970 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,526% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły dalsze podbicie optymizmu – amerykański Nasdaq symbolicznie wyszedł na plus YTD. Lepsze nastroje widoczne są również podczas sesji w Azji. Inwestorzy pozytywnie odnieśli się do doniesień o rozmowach negocjacyjnych (handlowych) na linii USA-Chiny. Ponadto globalnie trwa „odmrażanie" gospodarek, co wspiera oczekiwania wobec odbicia gospodarczego oraz ogranicza wpływ negatywnych wskazań makro. Lokalnie brak jest istotniejszej reakcji na PLN czy GPW dot. krajowego zamieszania wyborczego. GPW była w tym tyg nieco słabsza na tle zachodnich parkietów, jednak, podobnie jak w przypadku PLN, brak było istotniejszych, nerwowych ruchów. Sam PLN kontynuuje ruchy konsolidacyjne nad wsparciem w rejonie 4,50-4,51 PLN.
W trakcie dzisiejszej sesji oczy inwestorów będą zwrócone na dane z amerykańskiego rynku pracy, które opublikowane zostaną o 14:30. Oczekiwania (po raporcie ADP) wobec NFP kształtują się na poziomie -22 mln, wobec -700k w marcu.
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN testuje okolice 4,55 PLN, pozostając w pewnej odległość od wsparcia na 4,50-4,51 PLN. Podbicie eurodolara pozwoliło jednak wyhamować tempo wzrostów na USD/PLN i powrót w ramy wcześniejszych konsolidacji.
Konrad Ryczko Analityk