PLN konsoliduje, CPI w kalendarzu

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi ograniczenie podbić eurodolara oraz nieco mocniejszego PLN.

Publikacja: 30.06.2020 07:37

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4516 PLN za euro, 3,9600 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1619 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8705 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,381% w przypadku obligacji 10-letnich.

Zgodnie z wczorajszą tezą brak jest istotniejszej reakcji kursu PLN na wyniki I tury wyborów parlamentarnych w Polsce. Teoretycznie potencjalnie „bliski" wynik w II turze może podbić lekko ryzyko polityczne wokół PLN. W praktyce jednak wydaje się, iż złoty w dalszym ciągu zależny jest od nastrojów na rynkach bazowych. Tymczasem eurodolar ograniczył próby podbicie do 1,13 USD – odbicie wyceny dolara tłumaczyć można m.in. wczorajszymi lepszymi danymi z tamtejszego rynku nieruchomości. Dzisiejsze, poranne PMI z Chin przyjęte zostały jednak dość optymistycznie, co generuje potencjał kontynuacji odbicia na rynkach akcyjnych. Na rynku widoczny jest jednak spadek aktywność, co zwyczajową tendencją w okresie letnim.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wstępny odczyt inflacji CPI za czerwiec. Rynek spodziewa się wskazania rzędu 2,8% r/r. Ponadto dane inflacyjne poznamy również ze Strefy Euro (HICP za czerwiec). Ciekawie prezentuje się popołudnie gdzie w globalnym kalendarzu makro jest m.in. Chicago PMI czy Conference Board.

Z rynkowego punktu widzenia widoczna jest lekka próba rozegrania mocniejszego PLN. Impuls ten ma jednak, ponownie, miejsce w ramach konsolidacji przy 4,45 PLN. Do czasu braku zmiany szerszych założeń wokół koszyka EM/CEE złoty pozostanie stabilny, w ograniczonym zakresie wahań.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Kursy walut. Złoty korzysta ze słabości dolara
Waluty
Fed utrzymuje dotychczasowe stanowisko
Waluty
Piłka po stronie RPP
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Kurs złotego stabilny przed majówką
Waluty
Inflacja w Polsce odbija, ale zgodnie z oczekiwaniami