Nie jest to oczywiście nowy trend na rynku; wręcz przeciwnie, dolar osłabia się wyraźnie już od wielu miesięcy, a ostatnie dni przyniosły pogłębienie zniżek i dotarcie US Dollar Index do najniższych poziomów od połowy kwietnia 2018 roku. Słabość dolara jest wsparciem dla notowań surowców, ponieważ ich ceny są negatywnie skorelowane z wartością amerykańskiej waluty.

Najmocniej widać to było na rynku złota: notowania kruszcu zwyżkowały i powróciły do okolic 1900 USD za uncję. Wraz z nimi wyraźnie zwyżkowały także notowania pozostałych metali szlachetnych. Pogłębianie się spadku wartości amerykańskiego dolara pozytywnie wpływało ostatnio również na ceny ropy naftowej i miedzi. Oba te surowce mają co prawda trochę inne fundamenty, jednak oba są wrażliwe na słabość USD, jak również na informacje dotyczące solidnego popytu ze strony Chin.

Warto zaznaczyć, że ciosem dla amerykańskiego dolara były informacje o rosnących szansach na kolejny program stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych. Negocjacje na ten temat przeciągały się przez wiele tygodni, a wybory prezydenckie w USA tylko utrudniły ten proces. Obecnie jednak ta sprawa wydaje się przesądzona, co biorąc pod uwagę także wyjątkowo luźną politykę monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej, negatywnie wpływa na wartość dolara i pozwala rosnąć notowaniom surowców. ¶