To efekt niedawnego sfinalizowania zakupu dodatkowych prawie 12 proc. akcji tej spółki. Tym samym OT Logistics posiada już 32,6 proc. udziałów Luka Rijeki. Dodatkowo, dzięki zawarciu porozumienia z innymi akcjonariuszami firmy, czyli z funduszami emerytalnymi Allianz ZB oraz Erste, przejął kontrolę operacyjną nad portem. Strony umowy mają obecnie w sumie 56,6 proc. udziałów Luka Rijeki.
Na tym nie koniec, gdyż kilka dni temu OT Logistics otrzymał zgodę Chorwackiej Agencji ds. Nadzoru Usług Finansowych (HANFA) na ogłoszenie wezwania na pozostałe papiery. Zapisy ruszyły 10 listopada i mają potrwać 28 dni. Polska spółka zamierza nabyć do 5,8 mln walorów Luka Rijeki, co stanowi 43,4 proc. jej kapitału. Za każdy papier oferuje 50 kun chorwackich (28,13 zł). To oznacza, że może na realizację wezwania wydać ponad 164 mln zł. Zakup w dużej mierze zostanie sfinansowany kredytem inwestycyjnym, który spółka zaciągnęła w Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Za sprawą konsolidacji nowych spółek aktywa grupy kapitałowej OT Logistics po raz pierwszy przekroczyły 1 mld zł. Port Rijeka ma dla nas strategiczne znaczenie w rozwoju przewozów na kierunku Bałtyk–Adriatyk, będziemy dążyć do zwiększenia przeładunków na Bałkanach, wykorzystując nasze doświadczenia w Polsce i relacje z dotychczasowymi klientami – mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics.
Od stycznia do września Luka Rijeka zwiększyła przeładunki o 27 proc., do 1,9 mln ton, głównie za sprawą obsługi węgla i rudy. Przychody portu w tym okresie wyniosły około 126,6 mln kun chorwackich (71 mln zł), a zysk EBITDA około 8,2 mln kun (4,6 mln zł). Podstawowym przedmiotem działalności chorwackiego portu są usługi portowe, w tym usługi załadunku, rozładunku, magazynowania i transportu ładunków masowych, drobnicowych, drewna, zbóż, a także zwierząt i owoców.