Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mariusz Golec, prezes Wieltonu
W poprzednich kwartałach Wielton zmagał się z rosnącymi kosztami, będącymi w dużej mierze efektem wyższych cen surowców i wzrostu wynagrodzeń. Jak sobie radzicie z tymi wyzwaniami?
Mariusz Golec z: Zwiększona presja kosztowa, którą mogliśmy obserwować chociażby w 2017 roku, to zjawisko, z którym zmagają się przedstawiciele wielu branż, nie tylko firmy motoryzacyjne i dostawcy rozwiązań dedykowanych transportowi. Są to cykliczne wahania koniunktury, na które trzeba być odpowiednio wcześniej przygotowanym. W mojej ocenie rozwiązaniami istotnie zwiększającymi odporność organizacji na niekorzystne czynniki rynkowe są dywersyfikacja kierunków zbytu, na których dana firma działa, a także poszerzanie jej portfela produktowego. Dzięki temu skutecznie rozwiązaliśmy sytuację związaną ze wzrostem presji kosztowej, a nasze marże znajdują się obecnie na stabilnym i zgodnym z przyjętym planem poziomie. Mając na uwadze wyraźną poprawę koniunktury, spodziewam się utrzymania tego trendu w najbliższym czasie. Sprzyjają temu m.in. bardzo dobre wyniki, jakie grupa odnotowuje na poziomie sprzedaży na wszystkich rynkach prowadzonej działalności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.