ATC Cargo, kontenerowy operator logistyczny notowany na NewConnect, spodziewa się w tym roku dalszych dynamicznych wzrostów wyników finansowych. Spółce sprzyja zwłaszcza rosnąca na świecie wymiana handlowa, mimo co jakiś czas pojawiających się prognoz i spekulacji o bliskim kryzysie.
Coraz lepiej jest również na rodzimym rynku. – W ubiegłym roku polski rynek morskich przeładunków kontenerowych wzrósł o około 18 proc., a my na nim zwyżkowaliśmy o przeszło 31 proc. Podobnych zmian oczekujemy również w tym roku – mówi Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo.
Efektywność pracy
Dodaje, że spółka mogłaby zwiększać przychody jeszcze dynamiczniej, ale realizuje strategię poprawy rentowności i kładzie silny nacisk na ten element w swojej polityce handlowej. Zarząd pracuje też nad usprawnieniem procesów operacyjnych w firmie. – W branży usługowej najważniejsi są ludzie, a na tych o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu jest bardzo wysoki popyt, co wiąże się ze wzrostem wynagrodzeń. Dlatego mając na uwadze poprawę rentowności, wprowadzamy takie rozwiązania, które pozwolą nam zwiększyć efektywność pracy i procesów – twierdzi Jadeszko. Informuje, że kolejnym projektem zmierzającym do poprawy wskaźników jest szeroko pojęta digitalizacja, której pozytywne efekty spółka dostrzegła już w ubiegłym roku.
Zarząd ATC Cargo chciałby jak najszybciej przenieść notowania akcji spółki z NewConnect na rynek główny GPW, ale dziś nie pozwala na to jedynie zbyt mała kapitalizacja gdyńskiej firmy. – Uważam, że wycena naszych akcji, mimo ostatnich wzrostów, nadal jest rażąco niska. Jeżeli spojrzymy na spółkę od strony biznesowej, to trzeba zauważyć, że dziś jesteśmy największym w Polsce kontenerowym operatorem logistycznym, mocno poprawiającym wyniki finansowe i mającym świetne perspektywy na przyszłość – twierdzi Jadeszko. W 2018 r. spółka zanotowała 17,6-proc. wzrost przychodów (do 223,5 mln zł) i ponad sześciokrotną zwyżkę zysku netto (do 3,3 mln zł).
Współpraca z WWL
Prezes ATC Cargo zauważa, że firma działa operacyjnie jako część grupy logistycznej Worldwide Logistics Group (WWL), prywatnego chińskiego operatora logistycznego, będącego na 23. miejscu w rankingu największych operatorów logistycznych na świecie. Od lutego 2018 r. istnieje ponadto powiązanie kapitałowe pomiędzy oboma podmiotami, co nastąpiło w wyniku transakcji nabycia pakietu akcji gdyńskiej spółki przez chińskiego operatora.