Sztuczna inteligencja ma potencjał transformacyjny dla całego społeczeństwa – ponad połowa Polaków przewiduje, że odciśnie ona znaczące piętno na ich życiu w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z najnowszych badań Amazon Web Services (AWS).

Biznes nad Wisłą już zaczął doceniać systemy AI, a adaptacja tego rozwiązania w przedsiębiorstwach wyraźnie przyspieszyła. Aż 23 proc. rodzimych firm wdrożyło różnego rodzaju zaawansowane algorytmy. Korzyści z wdrażania sztucznej inteligencji widać w Polsce wyraźniej niż w całej Europie. Jak podaje AWS, 94 proc. firm, które wdrożyły AI, osiągnęło wzrost przychodów, a 88 proc. wskazało na poprawę innowacyjności. Ponadto aż 81 proc. respondentów stwierdziło, że AI usprawniła w tych podmiotach procesy biznesowe. Eksperci AWS zauważają, że wszystkie te wskaźniki są wyraźnie wyższe niż średnia, która na naszym kontynencie nie przekroczyła 75 proc. I wskazują, że zwiększone tempo wdrażania zaawansowanych technologii cyfrowych, w szczególności właśnie botów, może odblokować 576 mld zł dla polskiej gospodarki do 2030 r. – Polska stoi u progu bezprecedensowej możliwości rozwoju gospodarki i rozwiązania istotnych kwestii społecznych za pomocą AI – mówi Tomasz Stachlewski, head of technology na nasz region Europy w AWS.

Czytaj więcej

Talenty IT nie potrafią skusić inwestorów

Rewolucja, którą zapoczątkowała AI w biznesie, wydaje się nieodwracalna. 76 proc. przedstawicieli polskich firm uważa, że bez technologii cyfrowych trudno byłoby dziś funkcjonować. Dla 90 proc. jest ona niezbędna dla osiągnięcia długoterminowych planów rozwoju. Nic dziwnego więc, że w ciągu ostatniego roku przedsiębiorcy w naszym kraju zwiększyli swoje zaangażowanie finansowe w technologie cyfrowe o ponad 50 proc. Mimo to część analityków uważa, że nad Wisłą wciąż jeszcze dynamika zaangażowania biznesu w AI jest zbyt mała. Michał Mastalerz, prezes PwC Polska, podkreśla, iż na świecie dominuje pogląd, że technologia staje się kluczowym elementem wpływającym na wartość firmy, tymczasem w Polsce z większym dystansem niż na dojrzałych rynkach podchodzimy do takich inwestycji.

– Technologia w opiniach prezesów staje się czynnikiem numer jeden, który przynosi i wspiera budowanie długoterminowej wartości. Aż 56 proc. prezesów na świecie uważa, że technologiczny skok będzie miał najistotniejszy wpływ na ich firmy w ciągu najbliższych trzech lat, w porównaniu z „tylko” 39 proc. w naszym kraju – komentuje.