Młodszy syn Zygmunta Solorza prezesem Telewizji Polsat. "To najlepsza decyzja"

Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza dostał najwyższe menedżerskie stanowisko w jego pierwszej stacji telewizyjnej. To najprawdopodobniej wstęp do sukcesji zarządczej w całej grupie Cyfrowy Polsat.

Publikacja: 17.01.2024 11:07

Centrum nadawcze w siedzibie Cyfrowego Polsatu

Centrum nadawcze w siedzibie Cyfrowego Polsatu

Foto: grupapolsatplus.pl

Telewizja Polsat, kontrolowana przez grupę Cyfrowy Polsat (inaczej Polsat Plus) ma nowego prezesa. Rada nadzorcza stacji powierzyła tę rolę 16 stycznia Piotrowi Żakowi, młodszemu synowi Zygmunta Solorza. Jednocześnie poinformowano, że dotychczasowy szef stacji – Stanisław Janowski – przejdzie do rad nadzorczych Telewizji Polsat i Polsat Media. Ma nadzorować obszar związany z rynkiem reklamowym, którym niegdyś zawiadował. 

Czytaj więcej

Cyfrowy Polsat z nowym kanałem o polityce

Zmiana prezesa po trudnym roku 

Z formalnego punktu widzenia Piotr Żak jest od wtorku pełniącym obowiązki prezesa Telewizji Polsat. Grupa podała, że pozostaje on nadal wiceprzewodniczącym rady nadzorczej.

Według informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, rada ta liczy 11 osób, a na jej czele stoi Zygmunt Solorz. W randze wiceprzewodniczących są trzy osoby: dwaj synowie przedsiębiorcy: Tobias i Piotr oraz Justyna Kulka.

Zmianę w fotelu prezesa skomentowano lakonicznie. „Rada Nadzorcza uznała, że jest to najlepsza decyzja dla przyszłości i rozwoju Telewizji Polsat” – czytamy w uzasadnieniu do zmian w fotelu prezesa stacji.

2023 rok był dla Telewizji Polsat trudny. Główna antena traciła widzów, a Stanisław Janowski przyznawał podczas telekonferencji  o wynikach za trzeci kwartał,  że konieczne były zmiany w ramówce. 

Czytaj więcej

Nowy Rok w Cyfrowym Polsacie: szanse i ryzyka strategii

Piotr Żak wychodzi na scenę 

Piotr Żak jest absolwentem University of London na kierunku ekonomia oraz Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył wydział zarządzania. Wchodzi w skład rad nadzorczych wszystkich najważniejszych spółek w całej Grupie Cyfrowy Polsat: Polkomtelu (sieć Plus), Cyfrowym Polsacie (Polsat Box), Netii, Interii, a także spółek energetycznych.

„Doskonale zna Telewizję Polsat, Grupę Polsat Plus i kompleksowo cały biznes” – podano w komunikacie.

Warto zauważyć, że menedżer coraz częściej reprezentuje grupę publicznie. W minionym roku ogłaszał w jej imieniu współpracę z Google w zakresie dostaw zielonej energii i migracji systemów grupy do chmury obliczeniowej.

Będzie nowy prezes Cyfrowego Polsatu? 

Osoby znające sytuację w grupie i analitycy uważają, że będzie on nowym prezesem całej Grupy Cyfrowy Polsat. 

 - Moim zdaniem przekazanie funkcji menedżerskich Piotrowi Żakowi to wstęp do takiej sukcesji — mówi osoba znająca sytuację w grupie. 

Podobnie powód powierzenia sterów Telewizji Polsat synowi Zygmunta Solorza ocenia Konrad Księżopolski, dyrektor wykonawcy odpowiadający m.in. za fuzje i przejęcia w Haitong Bank w Polsce.  

- Intuicja podpowiada, że powołanie Piotra Żaka na stanowisko prezesa Telewizji Polsat to element szerszego planu zakładającego, że obejmie on stery w całej grupie w przyszłości. Fotel prezesa telewizji może być jedynie przystankiem na tej drodze, dzięki któremu lepiej pozna on funkcjonowanie ważnego, ale nie najważniejszego elementu całej grupy – mówi Konrad Księżopolski. 

- Telewizja Polsat to jeden z pierwszych biznesów Zygmunta Solorza, od którego wszystko się zaczęło. Być może to jest częściowe wyjaśnienie dlaczego Piotr Żak zaczyna zarządczą fazę kierowania biznesem od tej firmy. Niewykluczone jest także że zobaczymy rotacje na stanowiskach zarządczych, pozwalające mu zdobywać doświadczenie w coraz większych firmach z grupy Cyfrowego Polsatu - dodaje.

Ważny plan sukcesji 

- To, że plan sukcesji jest ważny dla firm rodzinnych widać najwyraźniej w sytuacjach, gdy twórca biznesu nie jest już w stanie pracować czy umiera. Zmarły w ub.r. profesor Janusz Filipiak przygotowywał rodzinę do pracy dla Comarchu i można przypuszczać, że dzięki temu zmiana u steru firmy będzie w miarę płynna i nie spowoduję zwrotu w strategii firmy, co też rynek póki co przyjął ze spokojem. Szef Asseco Poland niedawno również zdecydował się wskazać następcę, co zostało dobrze przyjęte przez rynek. Rynek lubi przewidywalność, dlatego przygotowywanie sukcesji w firmie lub wskazywanie następców, będzie dobrze odbierane przez rynek, bo jest także elementem poważnego traktowania akcjonariuszy mniejszościowych — mówi Konrad Księżopolski.

Zygmunt Solorz kilka lat  temu podjął próbę przekazania zarządzania grupą potomkom. W 2015 r. powierzył stery grupy Cyfrowy Polsat najstarszemu synowi – Tobiasowi. Jednak od 2019 r., po jego rezygnacji, grupą kieruje ponownie menedżer spoza rodziny miliardera – Mirosław Błaszczyk, wcześniej prezes Telewizji Polsat. Po jego awansie szefostwo w telewizyjnej części grupy objął Stanisław Janowski, wcześniej zarządzający Polsat Media. 

- Synowie Zygmunta Solorz różnią się i temperamentem i kwalifikacjami. Tobias zdecydował, że pójdzie bardziej w stronę hotelarstwa — tłumaczy nasz rozmówca. 

Gdy Tobias Solorz przekazywał prezesurę Mirosławowi Błaszczykowi tłumaczono, że spółkami z grupy będą zarządzać sprawdzeni menedżerowie. -  Nadszedł czas kolejnych, zaplanowanych na wiele lat wyzwań dla grupy. Dlatego razem z Tobiasem oraz Piotrem  będziemy wspólnie nadzorować realizację długofalowej strategii z poziomu właścicielskiego. Zarządzanie spółkami grupy powierzymy sprawdzonym menedżerom – mówił Zygmunt Solorz. 

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją