W poniedziałek 11 września na wniosek Łukasza Schreibera złożony w imieniu premiera rząd wycofał z prac legislacyjnych wszystkie projekty prowadzone przez ministra cyfryzacji.
Tym samym nie dojdzie do wysłuchań publiczych w sprawie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC) i ustawy o ochronie małoletnich przed nieodpowiednimi treściami w internecie.
Schreiber wniósł również o wycofanie ustaw prawo komunikacji elektronicznej i wprowadzającego ją aktu, ale w tym wypadku rząd cofnął je już w kwietniu. Wycofaniu podlega również niemająca jeszcze numeru druku sejmowego ustawa o rozwoju e-administracji.
Do zamknięcia tego wydania gazety biuro rzecznika rządu nie odpowiedziało na pytania zadane e-mailem, dlaczego wycofano wszystkie projekty, w których rząd reprezentuje szef resortu cyfryzacji.
Centrum Informacyjne Sejmu podało, że podmiot z inicjatywą legislacyjna ma prawo wycofać wniesione propozycje przed końcem II czytania. W ten sposób wyjaśniało, dlaczego nie dojdzie do wysłuchań publicznych, do których przygotowywały się organizacje branżowe. W poniedziałek odwołano wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Obrony Narodowej poświęcone wysłuchaniu publicznemu w sprawie UKSC (zwanej także lex Huawei). – Na chwilę przed godziną 11 dostaliśmy mail, że decyzją obu przewodniczących posiedzenie zostało odwołane – mówił nam Robert Kwiatkowski (Nowa Lewica), członek KCIiNT.