Udziałowcy Orange i Polsatu podzielili zyski za 2022 rok

Niemal jednomyślni byli akcjonariusze największych telekomów w sprawie podziału zarobku firm z ubiegłego roku. W Orange dywidenda wyniesie 35 gr na akcję, a w Polsacie Cyfrowym tym razem jej nie będzie.

Publikacja: 29.06.2023 21:00

Odpowiedzialni za finanse telekomów Katarzyna Ostap-Tomann (Cyfrowy Polsat) i Jacek Kunicki wyjaśnia

Odpowiedzialni za finanse telekomów Katarzyna Ostap-Tomann (Cyfrowy Polsat) i Jacek Kunicki wyjaśniali akcjonariuszom podejście do wypłaty dywidendy.

Foto: Fot. mat. prasowe

Jacek Kunicki

Jacek Kunicki

Fot. mat. prasowe

W czwartek obradowali akcjonariusze dwóch największych grup telekomunikacyjnych notowanych na warszawskiej giełdzie: Cyfrowego Polsatu i Orange Polska. Decyzją walnych zgromadzeń pierwsza ze spółek nie wypłaci w tym roku dywidendy, a druga tak. Orange wyznaczył przy okazji minimalny poziom wypłaty w kolejnych latach.

Jedno łączyło czwartkowe obrady: pasywność mniejszościowych inwestorów. Tylko po wynikach głosowań widać, że nie wszystko im odpowiada. Protestów i dyskusji jednak nie było.

Dywidendy chcą wszyscy

Zgodnie z rekomendacją zarządu tegoroczna dywidenda w Orange Polska wyniesie 35 gr na akcję – zdecydowali niemal jednogłośnie udziałowcy telekomu (na ponad 1 mld akcji od głosu wstrzymali się właściciele niecałych 2 mln papierów). Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 12 lipca, a wypłata ma nastąpić 20 lipca.

– 35 gr staje się podstawową wartością oczekiwaną na przyszłość. To 40-proc. wzrost dywidendy w odniesieniu do tej wypłaconej rok temu – powiedział Jacek Kunicki, odpowiedzialny w zarządzie Orange Polska za finanse. Podtrzymał również założenia finansowe grupy na 2023 r. ogłoszone w lutym. Przychody mają urosnąć w niskim jednocyfrowym tempie, a EBITDA ma być beneficjentem tego rentownego wzrostu. – Jesteśmy na dobrej drodze, by wypracować średnioterminowe cele – stwierdził Kunicki.

Przy czwartkowym kursie akcji dywidenda z Orange Polska daje 5-proc. stopę zwrotu (przed podatkiem).

Tego samego dnia i w podobnym czasie odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu. Zarząd spółki, która zarobiła w ub.r. 1,25 mld zł, zarekomendował odstępstwo od polityki dywidendowej i przeznaczenie całego zysku na kapitał zapasowy. – W związku z tym, że ponosimy koszty inwestycji w zieloną energię, zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu niewypłacanie dywidendy za rok 2022 – powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiadająca za finanse w zarządzie Cyfrowego Polsatu. Inne powody to wysoki dług i jego koszty obsługi wynikające z wysokich stóp procentowych.

Rekomendację zarządu poparli akcjonariusze dysponujący na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu 93 proc. głosów (ponad 579,7 mln na 620,12 mln wszystkich obecnych).

Głosy na nie

Rozbieżności między głównymi a mniejszościowymi akcjonariuszami ujawniły się w innych kwestiach.

W Orange głosy przeciwko pojawiły się przy absolutoriach dla zarządu i rady nadzorczej, a najwięcej padło ich, gdy zmieniano politykę wynagrodzeń obu organów władz spółki, dając radzie nadzorczej 9-proc. podwyżkę. Przeciwko nowym zasadom wynagradzania nadzorców oddano ponad 158 mln głosów (15 proc. obecnych).

W Cyfrowym Polsacie największy opór wzbudziły zmiany w statucie i związany z nimi awans synów Zygmunta Solorza na wiceprzewodniczących rady nadzorczej. Będą mogli zwoływać i prowadzić posiedzenia zamiast założyciela Polsatu. Przeciwko zmianom w statucie padło 27 mln głosów (około 5 proc. obecnych). Przeciwko promocji Tobiasa Solorza i Piotra Żaka oddano ponad 32 mln głosów.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją