Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 17:06 Publikacja: 10.08.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
Branża IT dotychczas płynęła na fali technologicznego boomu wywołanego pandemią. Ale widać, że ów napęd się kończy. Za oceanem, ale także na naszym kontynencie od początku roku trwają masowe zwolnienia w sektorze. Redukcje prowadzą najwięksi gracze, jak fintechy Klarna i Robinhood, a ostatnio platforma Snap, która ma pozbyć się aż 6 tys. pracowników. Analizy Crunchbase wskazują, że od stycznia w sumie pracę mogło stracić ok. 35 tys. osób związanych z IT, a więc ekspertów, na których wydawało się, że jest wciąż dynamicznie rosnące zapotrzebowanie. Na liście liczącej niemal 220 podmiotów są takie znane technologiczne brandy, jak m.in. Oracle, Netflix, Argo AI, Lyft, TikTok, a także Jokr, Bird, Microsoft, Twitter, Bolt, Shopify i Virgin Hyperloop. Czy ów niepokojący trend dojdzie do Polski?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Informatyczna grupa wypracowała w I kwartale 2025 r. solidne wyniki. Jakie będą kolejne miesiące?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Początek roku na rynku rodzimych spółek technologicznych zaczął się słabo – przez pierwsze trzy miesiące zrealizowano jedynie 35 transakcji wysokiego ryzyka. Branży doskwiera deficyt zagranicznych inwestorów.
Polska spółka podpisała kontrakt z firmą Aplikacje Krytyczne. Będzie świadczyć usługi dla systemu e-Urząd Skarbowy. Wartość umowy może sięgnąć 44,6 mln zł. To niemal tyle samo, ile wynosi kapitalizacja firmy na giełdzie.
Pierwszy kwartał 2025 roku minął giełdowym telekomom bez fajerwerków. Rok temu miały nadzwyczajne zyski, których w tym roku nie dało się powtórzyć. Kolejne kwartały będą wyglądać lepiej. Nie tylko dlatego, że Orange Polska właśnie sprzedał spółkę handlującą energią.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Polska firma podpisała warunkową umowę nabycia Data Desk, spółki działającej w Ameryce Północnej i Południowej. Rynek transakcję ocenił pozytywnie. Kurs rośnie o prawie 7 proc.
Informatyczna spółka miała udany zeszły rok. Zwiększyła przychody i zyski. Jaki będzie 2025 rok?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas