Do końca miesiąca złożymy w sądzie wnioski o rejestrację fuzji EL2 z MNI Premium oraz MNI Telecom z Neotel Communications – powiedział Piotr Majchrzak, prezes MNI. Dopiero w dalszej kolejności do drugiej z tych grup włączony zostanie hurtowy operator Długie Rozmowy.
EL2 i Neotel Communications to firmy zależne Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych, którego największym (ma 15 proc. akcji) akcjonariuszem jest grupa MNI. MNI zaś jest właścicielem MNI Telecom i MNI Premium. Za sprawą porozumienia z Maciejem Zientarą, MNI przejęło kilka tygodni temu faktyczną kontrolę nad PPWK. Giełdowe grupy zapowiedziały współpracę kapitałową i operacyjną, która ma przynieść poprawę ich wyników i ułatwić inwestorom giełdowym wycenę posiadanych przez nie aktywów. EL2 i MNI Premium zajmują się marketingiem mobilnym (obsługują m.in. konkursy SMS-owe). MNI Telecom i Neotel to firmy telekomunikacyjne.
[srodtytul]Proporcjonalnie do zysków[/srodtytul]
Jak powiedział Majchrzak, fuzja spółek marketingowych zostanie przeprowadzona na podstawie wyceny, w której główną wielkością braną pod uwagę będzie prognozowany na ten rok zysk netto. Prezes MNI uważa, że zarówno EL2, jak i MNI Premium poprawią wyniki w 2009 r., ale nie ujawnił prognoz obu spółek. Z kolei łączone firmy telekomunikacyjne wyceniane będą na podstawie oczekiwanej EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) pomnożonej przez 6 (taki jest według Majchrzaka średni mnożnik dla spółek z GPW należących do rynku TMT: telekomunikacja, media, technologie).
Prezes MNI nie określił precyzyjnie, jakie pakiety akcji będą miały MNI i PPWK w połączonych podmiotach. – Udziały te będą proporcjonalne do wyników spółek zależnych MNI i PPWK – powiedział Majchrzak. Takie podejście zapewne zagwarantuje MNI kontrolę zarówno nad nowo powstającą firmą telekomunikacyjną, jak i marketingową. Tegoroczna EBITDA MNI Telekom będzie zapewne wielokrotnością wyników Neotela i Długich Rozmów.