Agora w górę, inwestorzy liczą na ożywienie w reklamie

We wtorek kurs akcji Agory SA znalazł się na najwyższym poziomie od ośmiu miesięcy. Inwestorzy wierzą, że niedowartościowana wcześniej spółka może jeszcze ściąć koszty oraz że rynek reklamy, który ucierpiał w czasach kryzysu, odbije się wcześniej niż zakładano

Publikacja: 11.08.2009 14:59

Siedziba "Agory"

Siedziba "Agory"

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

O godzinie 13.21 kurs Agory rósł o 4,35 procent do 21,6 złotego, co jest najwyższym poziomem od połowy listopada 2008 roku. Kurs spółki po kilka procent zyskiwał też na trzech poprzednich sesjach.

- Poza tym, że mocno zyskują spółki mediowe w USA, to innych powodów wzrostu kursu nie widzę - powiedział analityk DB Securities, Łukasz Wachełko.

Po południu znacznie, bo ponad 5 procent zyskiwał też kurs TVN SA.

W czwartek Agora oraz TVN opublikują wyniki za drugi kwartał, które, według analityków nie będą najlepsze. Zarówno Wydawca Gazety Wyborczej jak i telewizyjna grupa mają, według specjalistów, mieć zyski netto o około połowę gorsze niż rok wcześniej, głównie ze względu na trudną sytuację na rynku reklamy.

Według części analityków na wzrost kursu Agory korzystnie wpływają jednak najnowsze wydarzenia na rynku gazet w Polsce, czyli między innymi połączenie Dziennika i Gazety Prawnej.

- Można zakładać, że pole do obniżek kosztów w Agorze może być jeszcze większe, bo nowy produkt Dziennika i Gazety Prawnej będzie na tyle słaby, że Agora będzie jeszcze mogła ściąć koszty promocji i będzie to miało duże odbicie w wynikach w kolejnym roku - powiedział analityk KBC Securities, Leszek Iwaszko.

Agora realizuje program restrukturyzacji, polegający między innymi na redukcji zatrudnienia. Rynek może też doceniać umacnianie przez Agorę pozycji w internecie.

- Sprzedaż Gazety Wyborczej spada, ale ekspansja Agory w internecie wygląda rewelacyjnie i to jest bardzo dobry przyczółek na potencjalne ożywienie. Ludzie przestają oglądać telewizję, na rzecz internetu. Poza tym fundusze szukają atrakcyjnej formy inwestowania - powiedział jeden z warszawskich maklerów.

- Agora była mocno zdołowana, podobnie jak Telekomunikacja Polska SA (TPSA) - to było fundamentalne niedowartościowanie. Teraz jest szaleństwo zakupów. Popatrzmy na Pekao i zainteresowanie akcjami skarbu państwa - dodał.

W ubiegłym tygodniu skarb państwa znalazł nabywców na akcje Pekao SA za 1 miliard złotych.

Część inwestorów, mimo ostatnich wzrostów kursu, uważa wycenę Agory za atrakcyjną.

- Naszym zdaniem Agora jest tania. Wierzymy, że ma duże perspektywy. W Agorę inwestujemy od dawna i inwestowaliśmy także wtedy, kiedy znajdowała się w trendzie spadkowym - powiedział zarządzający w BZ WBK AIB, Błażej Bogdziewicz.

BZWBK AIB Asset Management posiada obecnie 22 procent głosów na walnym Agory. Od początku roku akcje Agory wzrosły o niemal jedną trzecią, po tym jak w zeszłym roku straciły 71 procent.

Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?