Z raportu wynika jednak, że w grudniu TPSA lepiej realizowała umowę, która ma zapobiec przymusowemu podziałowi spółki, niż miesiąc wcześniej.
"Największy konkurent TP (Netia) na rynku detalicznym uzyskuje najniższą średnią wartość wskaźników KPI w stosunku do innych klientów hurtowych. Przedstawione dane mogą świadczyć o dyskryminacji Netii w relacji do innych klientów w IV kw. 2009 r." - czytamy we wnioskach z analizy raportu TPSA.
UKE podkreśla, że według zasad rynkowych, największy klient jest poddawany najintensywniejszym programom lojalnościowym.
"…jednak w przypadku Netii, TP nie stosuje tej zasady, przeciwnie, dane wskaźników KPI wskazują, że najlepszego klienta traktuje najgorzej. Powodem tego może być fakt konkurowania TP z Netią na rynku detalicznym, jednak rekomendowane byłoby konkurowanie TP jakością oraz innowacyjnością na rynku detalicznym, a nie zapobieganie rozwojowi konkurencji poprzez oferowanie gorszej jakości obsługi na rynku hurtowym" - czytamy dalej.
KPI (Key Performance Indicators) to wskaźniki wybrane przez regulatora, TPSA oraz operatorów alternatywnych, które (w tym przypadku) mają wskazać, czy dział hurtowy operatora dominującego nie dyskryminuje operatorów alternatywnych. Monitorowanie tych wskaźników jest częścią porozumienia, które ma zapobiec przymusowemu podziałowi TPSA na część hurtową i detaliczną. Wśród KPI obecnie raportowanych przez spółką są takie wskaźniki jak: liczba uszkodzeń na 100 linii głosowych, średnia terminowość świadczenia usług, itd.