Rozwiązanie zostanie oddane do użytku za rok. Sygnity zapewni również roczny okres nadzoru autorskiego oraz dwa lata opieki serwisowej.
Portal ma za zadanie umożliwić petentom ZUS-u załatwienie większości spraw przez internet. Za jego pośrednictwem będzie można składać wnioski i dokumenty (np. o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu czy wypłacie zasiłku) bez konieczności wizyty w oddziale ZUS. Osoba ubezpieczona będzie mogła także w prosty sposób sprawdzić wysokość kwoty zgromadzonych składek i na tej podstawie wyliczyć, ile faktycznie wyniesie jej przyszła emerytura.
- Jestem przekonany, że wdrożenie portalu wprowadzi nową jakość standardów komunikacji między ZUS i jego klientami. Wiele spraw będziemy mogli załatwić szybciej i sprawniej. To dla nas jeden z priorytetowych projektów prowadzonych w tym roku - mówi, cytowany w komunikacie, Norbert Biedrzycki, prezes Sygnity.
Przetarg na budowę portalu miał bardzo burzliwy przebieg. O zlecenie zabiegały trzy spółki giełdowy (oprócz Sygnity także Comp i Comarch ). Początkowo ZUS wybrał jako najkorzystniejszą ofertę Compu o wartości 16,4 mln zł brutto. Przegrani wnieśli jednak protesty do tej decyzji. Comarch odwołał się także do Urzędu Zamówień Publicznych.
Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ZUS ponowne rozpatrzenie ofert. Tym razem wygrało Sygnity, które mimo zapowiedzi złożenia przez Comp do Sądu Okręgowego w Warszawie skargi na wyrok KIO, podpisało stosowną umowę z ZUS.