K2 Internet pozyskało inwestora dla Audioteka.pl

Fundusz Giza Ventures Poland (GVP) obejmie mniejszościowy pakiet udziałów spółki Audioteka.pl.

Aktualizacja: 24.02.2017 03:04 Publikacja: 28.11.2011 11:43

K2 Internet pozyskało inwestora dla Audioteka.pl

Foto: Flickr

Audioteka.pl, największy polski wydawca i sprzedawca audiobooków (książki do słuchania), pozyskała nowego udziałowca. Do tej pory podmiot był kontrolowany (po połowie) przez giełdowe K2 Internet oraz Marcine Beme, prezesa i założyciela przedsiębiorstwa. Wkrótce do grona udziałowców Audioteki.pl dołączy fundusz Giza Ventures Poland (GVP). Obejmie, za 2 mln zł, 20 proc. kapitału co daje wycenę Audioteki.pl na 10 mln zł. – Na razie podpisaliśmy porozumienie inwestycyjne (term sweet – red.). W niedługim czasie powinniśmy parafować odpowiednią umowę – mówi Janusz Żebrowski, prezes K2 Internet.

GVP jest dopiero w trakcie organizacji i rejestracji, która spodziewana jest w ciągu kilku tygodni. Fundusz venture capital powstał przy wsparciu Krajowego Funduszu Kapitałowego, który wniósł do niego połowę kapitałów (reszta należy do osób fizycznych z Polski i zza granicy). Budżet GVP ma przekroczyć 80 mln zł.

- Szukamy lokalnych firm dysponujących unikalną technologią, które może być z powodzeniem promowana i sprzedawana na całym świecie. Ważną cechą jest dobry menedżment. Obie te cechy spełnia Audioteka.pl – wyjaśnia Zygmunt Grajkowski, partner zarządzający GVP. Nie wyklucza, że fundusz może zwiększyć swoje zaangażowanie finansowe w spółkę (to pierwsza inwestycja portfelowa GVP).

- Parę miesięcy temu zdaliśmy sobie sprawę, że potrzeby kapitałowe Audioteki.pl są dla nas trochę za duże, zwłaszcza w świetle ambitnych planów rozwojowych – komentuje prezes K2 Internet. - Rozważaliśmy upublicznienie spółki na NewConnect poprzedzone emisją. Rozmawialiśmy też z paroma funduszami. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na GVP. Mam nadzieję, że znaleźliśmy idealnego partnera finansowego dla Audioteki.pl – dodaje.

Pieniądze, które wniesie nowy współudziałowiec, zostaną wydane na inwestycje technologiczne, rozbudowę bazy produktów oraz ekspansję zagraniczną.

Obecnie w portfolio Audioteki.pl jest 2,2 tys. książek. Spółka planuje mieć w tym roku 2 mln zł przychodów, dodatnie EBITDA i przekroczyć próg rentowności na poziomie netto. Jest liderem rynku audiobooków w Polsce. Jego wartość w tym roku szacowana jest na 17-20 mln zł. Bardzo szybko rośnie. – W ciągu kilku lat może zbliżyć się do 200 mln zł – szacuje Beme.

Kierowana przez niego spółka od kilku tygodni jest obecna w Czechach. - Czeski rynek wydawniczy jest wart 1 mld zł. Każdy Czech czyta rocznie sześć książek a Polak tylko pół książki – wyjaśnia Beme. Audioteka.cz już na starcie uzyskała dostęp do zasobów czeskiego radia publicznego, która ma największe archiwum książek „czytanych" za Olzą. - W Polsce, mimo że rozmawiamy od trzech lat z Polskim radiem, wciąż się nam to nie udało – przyznaje prezes Audioteki.pl.

Zapowiada ekspansję w kolejnych krajach. – Analizując rynki europejskie odkryliśmy, że właściwie nie mamy konkurencji. Dlatego chcemy, w ciągu trzech lat, być obecni w 10-13 państwach – oświadcza Beme. Chcemy być największym sprzedawcą audiobooków w Europie – podsumowuje.

Technologie
Czym jest CrowdStrike, firma winna globalnej awarii Windows. Rzeź akcji na giełdzie
Technologie
Lichthund zapowiada nowe gry
Technologie
Lichthund już na małej giełdzie
Technologie
Ailleron zapowiada rozwój biznesu
Technologie
Lichthund w czwartek debiutuje na giełdzie
Technologie
Fundusz CVC inwestuje w Comarch. Co to oznacza dla giełdy i branży IT?