Audioteka.pl, największy polski wydawca i sprzedawca audiobooków (książki do słuchania), pozyskała nowego udziałowca. Do tej pory podmiot był kontrolowany (po połowie) przez giełdowe K2 Internet oraz Marcine Beme, prezesa i założyciela przedsiębiorstwa. Wkrótce do grona udziałowców Audioteki.pl dołączy fundusz Giza Ventures Poland (GVP). Obejmie, za 2 mln zł, 20 proc. kapitału co daje wycenę Audioteki.pl na 10 mln zł. – Na razie podpisaliśmy porozumienie inwestycyjne (term sweet – red.). W niedługim czasie powinniśmy parafować odpowiednią umowę – mówi Janusz Żebrowski, prezes K2 Internet.

GVP jest dopiero w trakcie organizacji i rejestracji, która spodziewana jest w ciągu kilku tygodni. Fundusz venture capital powstał przy wsparciu Krajowego Funduszu Kapitałowego, który wniósł do niego połowę kapitałów (reszta należy do osób fizycznych z Polski i zza granicy). Budżet GVP ma przekroczyć 80 mln zł.

- Szukamy lokalnych firm dysponujących unikalną technologią, które może być z powodzeniem promowana i sprzedawana na całym świecie. Ważną cechą jest dobry menedżment. Obie te cechy spełnia Audioteka.pl – wyjaśnia Zygmunt Grajkowski, partner zarządzający GVP. Nie wyklucza, że fundusz może zwiększyć swoje zaangażowanie finansowe w spółkę (to pierwsza inwestycja portfelowa GVP).

- Parę miesięcy temu zdaliśmy sobie sprawę, że potrzeby kapitałowe Audioteki.pl są dla nas trochę za duże, zwłaszcza w świetle ambitnych planów rozwojowych – komentuje prezes K2 Internet. - Rozważaliśmy upublicznienie spółki na NewConnect poprzedzone emisją. Rozmawialiśmy też z paroma funduszami. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na GVP. Mam nadzieję, że znaleźliśmy idealnego partnera finansowego dla Audioteki.pl – dodaje.

Pieniądze, które wniesie nowy współudziałowiec, zostaną wydane na inwestycje technologiczne, rozbudowę bazy produktów oraz ekspansję zagraniczną.

Obecnie w portfolio Audioteki.pl jest 2,2 tys. książek. Spółka planuje mieć w tym roku 2 mln zł przychodów, dodatnie EBITDA i przekroczyć próg rentowności na poziomie netto. Jest liderem rynku audiobooków w Polsce. Jego wartość w tym roku szacowana jest na 17-20 mln zł. Bardzo szybko rośnie. – W ciągu kilku lat może zbliżyć się do 200 mln zł – szacuje Beme.

Kierowana przez niego spółka od kilku tygodni jest obecna w Czechach. - Czeski rynek wydawniczy jest wart 1 mld zł. Każdy Czech czyta rocznie sześć książek a Polak tylko pół książki – wyjaśnia Beme. Audioteka.cz już na starcie uzyskała dostęp do zasobów czeskiego radia publicznego, która ma największe archiwum książek „czytanych" za Olzą. - W Polsce, mimo że rozmawiamy od trzech lat z Polskim radiem, wciąż się nam to nie udało – przyznaje prezes Audioteki.pl.

Zapowiada ekspansję w kolejnych krajach. – Analizując rynki europejskie odkryliśmy, że właściwie nie mamy konkurencji. Dlatego chcemy, w ciągu trzech lat, być obecni w 10-13 państwach – oświadcza Beme. Chcemy być największym sprzedawcą audiobooków w Europie – podsumowuje.