Piotr Walter zastąpił ojca w strukturach ITI

To nie będzie rewolucja, ale ewolucja – zapewnia sukcesor Mariusza Waltera. Opuścił zarząd TVN, ale ten jednocześnie został poszerzony.

Aktualizacja: 14.02.2017 16:05 Publikacja: 13.11.2012 05:00

Piotr Walter był prezesem TVN zanim stery telewizji przejął Markus Tellenbach.

Piotr Walter był prezesem TVN zanim stery telewizji przejął Markus Tellenbach.

Foto: Archiwum

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych grupa TVN poinformowała o zmianie w zarządzie. To efekt przetasowań w strukturach władzy ITI Holding, głównego akcjonariusza telewizji. Miejsce jednego z trzech założycieli medialnej grupy – Mariusza Waltera – zajął jego syn, Piotr Walter.

Syn zastępuje ojca

Zmianę tę należy najprawdopodobniej tłumaczyć tak jak program sukcesji wdrożony w 2004 roku w Agorze. – Z czasem ludzie robią się starsi – mówiła wtedy Wanda Rapaczyńska, była prezes Agory.

– To naturalna zmiana miejsc, sukcesja, która była zaplanowana od początku istnienia ITI – zapewnia w rozmowie z „Parkietem" Piotr Walter.

Według niego Mariusz Walter przechodzi na stanowisko honorowego prezydenta grupy ITI.

– A ja zajmuję jego stanowisko w zarządzie ITI. Opuszczam jednocześnie fotel, który zajmuję obecnie (członka zarządu TVN – red.), bo uważam, że nie da się tych wymagających funkcji połączyć – mówi menedżer.

To nie oznacza jednak, że zarząd TVN się zmniejszy. Wczoraj powołani zostali do niego Edward Miszczak oraz Adam Pieczyński. To dwie osoby, na których od dawna opiera się działalność komercyjnej stacji. Pieczyński (ur. 1955) to m.in. współtwórca TVN24. Edward Miszczak od lat jest prawą ręką Mariusza Waltera. Odpowiada za ramówkę stacji.

Strategia bez zmian

Gdy Piotr Walter kierował TVN, spółka miała swoją dobrą passę, a analitycy pozytywnie oceniali działania zarządu. Jego wycofanie się z zarządu stacji teoretycznie mogłoby wzbudzić więc niepokój. Gdyby nie jedno – Piotr Walter zapewnia, że z wpływu na TVN nie rezygnuje.

– W przeszłości, w 2001 r., dokonaliśmy już podobnej operacji. Wtedy również wszedłem w buty ojca. Operacja przebiegła sprawnie i jestem przekonany, że tak będzie i tym razem – przekonuje Piotr Walter.

Czy zmiana na fotelu jednego z głównych rozgrywających w holdingu (obok Aldony Wejchert i Bruna Valsangiacomo) oznacza zmianę strategii ITI? – Nie ma takiej potrzeby. Przechodzę do ITI w drodze sukcesji, a nie rewolucji, która nie jest potrzebna – zapewnia Walter junior.

– Oczywiście chciałbym zaproponować też coś nowego, ale na to będzie jeszcze czas – mówi tajemniczo. – Jest wiele potencjalnych obszarów do rozmowy, np. chciałbym namówić partnerów biznesowych, żeby spojrzeli nieco inaczej na niektóre kierunki rozwoju, m.in. na produkcję treści wideo – ujawnia tylko.

Na zmiany przyjdzie czas?

Z dystansem odpowiada też na pytanie o potencjalne fuzje i przejęcia w obszarze produkcji wideo.

– Jeszcze nie czas, żeby redefiniować strategicznie kierunki rozwoju. Grupa ma swoją przemyślaną strategię i skutecznie ją realizuję. Ja włączę się w ten proces i postaram się go wesprzeć swoją wiedzą i pomysłami – deklaruje Piotr Walter.

– Oczywiście e-commerce to jeden z obszarów, które uważnie analizujemy pod kątem zwiększania przychodów – dodaje.

Przyznaje też, że kiedyś grupa ITI planowała przejęcie Agory. – Rzeczywiście ITI, analizując na początku XXI wieku wiele opcji strategicznych, nie mogła pomijać Agory. To jednak z dzisiejszej perspektywy zamierzchła przeszłość zarówno dla ITI, jak i dla TVN. Będziemy rozważać różne warianty rozwoju, ale zawsze mając na uwadze wartość Grupy i naszych spółek oraz interes akcjonariuszy – mówi Piotr Walter.

Rodzina Walterów posiada około 30-proc. pakiet udziałów ITI Holding, kontrolującego TVN, sieć multipleksów Multikino, klub Legia oraz wydawnictwo Pascal.

Oprócz Edwarda Miszczaka i Adama Pieczyńskiego, do zarządu TVN rada nadzorcza powołała wczoraj Piotra Tyborowicza, dyrektora sprzedaży i reklamy, Piotra Koryckiego (dyrektor finansowy TVN) oraz Macieja Maciejowskiego, odpowiedzialnego za kanały tematyczne.

Edward Miszczak, powołany na członka zarządu odpowiedzialnego za obszar programów rozrywkowych, jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełni funkcję Dyrektora Departamentu Programowego TVN od 1998 roku.

Adam Pieczyński, powołany na stanowisko członka zarządu ds. programów informacyjnych, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Dołączył do TVN w 2000 r. i od tego czasu pełnił funkcje kierownicze w obszarze programów informacyjnych.

Piotr Tyborowicz, powołany na członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż, jest absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do zespołu TVN dołączył w 1997 r. i od tego czasu był odpowiedzialny za Sprzedaż i Reklamę w TVN.

Piotr Korycki, powołany na członka zarządu ds. kontrolingu biznesowego, jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dołączył do TVN w 2003 roku i od tego czasu pełnił funkcje kierownicze w obszarze finansowym spółki.

Maciej Maciejowski, powołany na Członka Zarządu odpowiedzialnego za rozwój biznesu, jest absolwentem programu Warsaw-Illinois Executive MBA, studiował również dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i zarządzanie mediami w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Do TVN dołączył w 2004 r. i od tego czasu pełnił funkcje kierownicze związane z treściami programowymi w kanałach tematycznych.

[email protected]

Technologie
Scanway z umową na dostawę dwóch teleskopów dla spółki z Korei Płd.
Technologie
Branża gier pod lupą UOKiK. Czy złamano prawo?
Technologie
Globalny wyścig przyspiesza. Regulacje nie pomagają, ale przybywa zastosowań nowej technologii
Technologie
Sztuczna inteligencja zaczyna nam uciekać
Technologie
Szef PlayWaya: kieruję się sentencją „show me the money"
Technologie
Asbis chce zarobić ćwierć miliarda