Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przygotowało raport analityczny poświęcony MCI Management. Analitycy nie pokusili się o własną wycenę akcji ale skupili się na prezentacji funduszu na tle konkurencyjnych podmiotów oraz analizie fundamentalnej spółki.

Zwracają uwagę, że MCI Management jest liderem sektora w Polsce. Ma również znaczącą pozycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Portfel inwestycyjny skupiony jest w sześciu subfunduszach o różnej strategii inwestycyjnej. Na koniec III kwartału łączna wartość aktywów będących pod zarządzaniem MCI wynosiła 811 mln zł. Jedna czwarta inwestycji zlokalizowana była poza granicą Polski.

Fundusz osiąga z podstawowej działalności wyniki plasujące go w czołówce europejskich podmiotów private equity. Średnia stopa zwrotu netto (net IRR) od momentu powstania (czyli od stycznia 1999 r.) wyniosła 18,02 proc. Jeszcze lepsze stopy zwrotu (mierzone zwyżką ceny certyfikatów inwestycyjnych) wypracował subfundusz MCI.Techventures. Jego wartość w ostatnich pięciu latach wzrosła o 185 proc.

Równocześnie jednak, jak zauważa SII, indywidualna próba wyceny MCI Management nie jest prosta ze względu na fakt, że nie ujawnia on danych części spółek portfelowych. Podobnie niewiele wiadomo o nieruchomościach, które są głównym aktywem subfunduszu  MCI.CreditVentures FIZ.  Ponadto duży wpływ na postrzeganie MCI Management na rynku ma osoba prezesa Tomasza Czechowicza. „Może być to traktowane zarówno jako pozytywny jak i negatywny czynnik" – piszą autorzy raportu. Neutralnie oceniają relacje inwestorskie funduszu, w tym skomplikowaną politykę dywidendową.

Zwracają uwagę, że na podstawie analizy porównawczej z innymi funduszami o podobnym profilu notowanymi na GPW, obecna wycena rynkowa MCI Management jest atrakcyjna (biorąc pod uwagę wskaźniki C/WK i ROE). „Daje to potencjał wzrostu względem innych funduszy notowanych na giełdzie tym bardziej, że MCI osiągnął najwyższy zwrot z kapitału własnego z zysków z ostatnich czterech kwartałów" – piszą eksperci. Ich zdaniem dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść spółki są ostatnie sygnały pochodzące z analizy technicznej. Kurs akcji w ostatnim czasie przełamując poziom 5 zł definitywnie zakończył ponad pięcioletni trend spadkowy. „W perspektywie kilku miesięcy prawdopodobne jest testowanie oporu na poziomie 5,7 zł. Jego przełamanie otworzy drogę aż do poziomu 9 zł, czyli obecnej wartości kapitałów własnych przypadających na jedną akcję" – można przeczytać w podsumowaniu. Na GPW w czwartej po południu za walory MCI Management płacono ok. 5,6 zł.