Prezydent Lublina Krzysztof Żuk i Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay, podpisali dziś akt notarialny przeniesienia własności nieruchomości, na której ma powstać zakład produkcyjny urządzeń i testów diagnostycznych. PZ Cormay zainwestuje w Lublinie ponad 54 mln zł.

Nowy zakład produkcyjny PZ Cormay powstanie na działce o powierzchni 3 ha, zlokalizowanej przy ul. Rataja w Lublinie. Spółka będzie wytwarzać w nim testy diagnostyczne wykorzystywane w chemii klinicznej i hematologii oraz unikalne w skali światowej analizatory krwi nowej generacji. Zgodnie z planami inwestora, budowa zakładu powinna zakończyć się w 2015 roku, a koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 54,5 mln zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie około 150 osób.

- Cieszę się, że tak uznana firma - największy producent i eksporter odczynników diagnostycznych w Europie Środkowej i Wschodniej - dostrzegł potencjał Lublina i zdecydował się właśnie tu zlokalizować swój zakład. Biotechnologia należy do grona branż uznanych z kluczowe dla rozwoju naszego miasta, a na inwestorach z tych sektorów zależy nam szczególnie. Jestem przekonany, że także Lublin ze swoim zapleczem badawczo-naukowym i wykwalifikowanymi kadrami będzie doskonałym partnerem dla  spółki – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

PZ Cormay to 20. inwestor, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności w Podstrefie Lublin. - Na Lubelszczyźnie Grupa PZ Cormay jest obecna od wielu lat. Doceniamy tutejszy klimat inwestycyjny oraz zaangażowanie i potencjał pracowników. Dlatego wybraliśmy Lublin również na miejsce budowy nowoczesnego zakładu produkcyjnego, w którym będą powstawały przełomowe analizatory krwi i dedykowane im testy. Pozwolą one na wykonanie w gabinecie lekarskim potrzebnych badań w kilkanaście minut z zaledwie jednej kropli krwi, pobranej na przykład z opuszka palca bez użycia igły. Co więcej, badania wykonane naszym analizatorem będą atrakcyjne kosztowo, a ich dokładność przewyższy obecne standardy laboratoryjne. W ten sposób Lublin będzie miał swój udział w zrewolucjonizowaniu światowej diagnostyki medycznej - mówi Tuora.

Istniejąca od 2008 roku Podstrefa Lublin, działająca w ramach mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej, obejmuje ponad 116 hektarów terenów zlokalizowanych w pobliżu lotniska i budowanej północnej obwodnicy miasta, w ciągu drogi ekspresowej S17. Do końca tego roku teren Podstrefy Lublin ma zostać w pełni uzbrojony.