Globalny rynek gier wciąż mocno rośnie

Na 596 mln USD szacuje analityczna firma Newzoo wartość polskiego rynku gier – wynika z najnowszych danych.

Publikacja: 24.06.2019 05:07

Globalny rynek gier wciąż mocno rośnie

Foto: Adobestock

To o ponad 10 proc. więcej niż według poprzedniego zestawienia opublikowanego jesienią 2018 r. Polski rynek mocno rośnie, ale inne nie zostają w tyle. Co ciekawe, zmienił się lider zestawienia: Chiny zostały zdetronizowane przez USA.

To właśnie Stany Zjednoczone w przeszłości były liderem, ale cztery lata temu na pierwszą pozycję wskoczyły Chiny. Ich przewaga początkowo rosła, lecz wraz ze wzrostem cenzury w Państwie Środka (co mocno przyblokowało rynek gier) przestrzeń między dwoma największymi rynkami się zawężała, aż wreszcie szala przechyliła się na stronę USA.Według najnowszego zestawienia ich rynek gier ma wartość 36,9 mld USD, a chiński 36,5 mld USD.

Nie zmienia to faktu, że ten ostatni wciąż jest bardzo perspektywiczny, ale zarazem trudny i niewielu zagranicznym studiom udało się tam odnieść sukces. W tej nielicznej grupie jest 11 bit studios.

– Kraj ten dla „Frostpunka", zarówno jeśli chodzi o wolumen sprzedaży, jak i przychody, to jeden z trzech najważniejszych rynków, mimo że nasza gra nie jest dostępna w bezpośredniej sprzedaży, tylko przez „zewnętrzne" platformy, jak Steam – mówi Dariusz Wolak odpowiadający za relacje inwestorskie w 11 bit studios.

Duże nadzieje z Chinami wiąże też CD Projekt.

– Oprócz własnego biura, dzięki któremu możemy bezpośrednio dotrzeć do społeczności graczy i zrozumieć jej oczekiwania, współpracujemy z chińskim partnerem – firmą GAEA, co pozwala nam na szeroko zakrojone działania wydawnicze, lokalizacyjne, promocyjne i sprzedażowe dla „Gwinta", który uzyskał tam certyfikację – mówi Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projektu.

Rynek chiński stał już się kluczowy dla niektórych gier PlayWaya.

– Ostatnia nasza premiera „Cooking Simulator" w podsumowaniu po siedmiu dniach zanotowała najlepszą sprzedaż właśnie w Chinach, wyprzedzając USA i Niemcy – mówi prezes PlayWaya Krzysztof Kostowski.

Foto: GG Parkiet

Niskie standardy ochrony praw autorskich oraz ograniczona obecność platformy Steam to tylko niektóre z problemów, z jakimi spotykają się zagraniczne studia w Chinach.

– Do tego dochodzi cenzura, która z punktu widzenia zachodnich deweloperów bywa nieprzewidywalna – cenzorzy bardziej rygorystycznie podchodzą do wulgarnych treści, przemocy i nagości, a na dodatek gra musi spełniać wymogi co do specyficznie pojmowanej poprawności politycznej – mówi Marcin Kostrzewa, prezes Falcon Games.

Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?