Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, cukier

Publikacja: 31.08.2023 09:54

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zwyżek. Wczoraj notowania tego surowca kontynuowały wzrosty, a dziś rano utrzymują się w okolicach wczorajszych maksimów. Cena ropy WTI oscyluje w rejonie 81,60 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent przekraczają 85 USD za baryłkę.

Podczas środowej sesji wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się dane Departamentu Energii USA (DoE), dotyczące zapasów paliw w tym kraju. Cotygodniowy raport departamentu pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 10,58 mln baryłek. To podobny wynik do tego zawartego w raporcie API dzień wcześniej (-11,49 mln baryłek) oraz znacznie większa zniżka niż ta prognozowana jeszcze na początku tygodnia. W rezultacie, zapasy ropy naftowej spadły do poziomu 422,9 mln baryłek – czyli do najniższego poziomu od końcówki grudnia.

Jednocześnie, delikatnie spadły zapasy benzyny, a wzrosły zapasy destylatów. Ogólnie, ubiegłotygodniowy wynik z raportu DoE świadczy o utrzymującym się dużym zapotrzebowaniu na ropę ze strony rafinerii oraz wciąż relatywnie sporym eksporcie. Ten pierwszy czynnik może powoli się wyczerpywać, bowiem sezon letni dobiega końca, a tym samym, zapotrzebowanie na paliwa może być coraz niższe.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z kolei drugi czynnik, czyli wzmożony eksport ropy z USA, ma szansę się utrzymać na dłużej ze względu na ograniczoną produkcję tego surowca w innych krajach. Kraje OPEC utrzymują obniżoną produkcję, celowo lub nie. Arabia Saudyjska obcięła znacząco wydobycie ropy, by wspierać jej ceny, natomiast niektóre pozostałe kraje kartelu mają nawracające problemy polityczne i gospodarcze (głównie producenci afrykańscy). Zmniejszona produkcja dotyczy także Rosji, która jest nadal uwikłana w konflikt na Ukrainie i, tym samym, objęta zachodnimi sankcjami.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Cukier wciąż drogi na skutek obaw dot. podaży.

Ostatnie dni na rynku cukru były okresem powrotu notowań tego surowca do zwyżek. Cena cukru w Stanach Zjednoczonych przekracza obecnie 25 centów za funt i znajduje się tym samym blisko wieloletnich maksimów, usytuowanych w okolicach 26,70 centów za funt. Z kolei notowania cukru rafinowanego na giełdzie ICE zwyżkowały do okolic 730 USD za tonę, czyli do najwyższych poziomów od 12 lat.

Utrzymujące się wysokie ceny cukru to głównie efekt obaw związanych z podażą tego surowca. W Indiach za sprawą wyjątkowo niskich opadów monsunowych, prawdopodobnie wprowadzony zostanie zakaz eksportu cukru, by chronić lokalny poziom jego cen. Niedostatek deszczu jest także problemem w Tajlandii, czyli także jednym z istotnych eksporterów cukru na świecie.

Zakaz eksportu panuje już w Pakistanie, który co prawda nie jest ważnym eksporterem tego surowca, ale wielu inwestorów wskazuje na fakt, że może być przykładem dla wspomnianych Indii. Indyjski zakaz eksportu nie jest jeszcze przesądzony, jednak prawdopodobnie będzie dotyczył już nadchodzącego sezonu, rozpoczynającego się w październiku.

DM BOŚ

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?