Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

Publikacja: 06.06.2023 10:52

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Echa decyzji OPEC+ korzystne dla USA.

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem komentarzy dotyczącej niedzielnej decyzji OPEC+ o przedłużeniu cięć produkcji ropy naftowej do końca 2024 roku oraz informacji o zamiarze dodatkowego cięcia wydobycia ropy przez Arabię Saudyjską – jednego z największych producentów ropy na świecie (obok USA i Rosji) i jednocześnie nieformalnego lidera kartelu OPEC.

Decyzja ta nie okazała się, przynajmniej na razie, szczególnie rewolucyjna pod kątem jej wpływu na ceny ropy naftowej. Na wykresie notowań tego surowca mamy do czynienia z podwyższoną zmiennością, jednak po luce wzrostowej z poniedziałku obecnie nie ma już śladu – już wczoraj rano notowania ropy naftowej na nowo znalazły się pod presją podaży.

Wczoraj na rynku pojawiły się także informacje, że Arabia Saudyjska podniosła ceny eksportowanej do Azji ropy naftowej na lipiec do najwyższego poziomu od pół roku. Podwyżka ma najprawdopodobniej związek z faktem, że właśnie od lipca Saudyjczycy mają zamiar obniżyć produkcję ropy aż o milion baryłek dziennie.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wiele wskazuje na to, że największym beneficjentem decyzji OPEC+ i samej Arabii Saudyjskiej w najbliższym czasie mogą być Amerykanie. Eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych już w marcu osiągnął rekord, a obecnie porusza się blisko tych maksimów – a latem najprawdopodobniej może on po raz kolejny wzrosnąć za sprawą ograniczeń w dostępności saudyjskiej ropy. To w dłuższej perspektywie będzie pozytywnie wpływało na ceny ropy, bowiem dodatkowo obniży poziom zapasów ropy w USA, który obecnie i tak jest niski.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Spadek jakości uprawianej w USA kukurydzy.

Po gwałtownej przecenie kukurydzy w połowie maja, notowania tego towaru w Stanach Zjednoczonych odrabiają straty. Obecnie cena kukurydzy w USA oscyluje w okolicach 6 USD za buszel, czyli powróciła ona do poziomów z drugiej połowy kwietnia br.

W ostatnim czasie wsparciem dla notowań kukurydzy jest pogorszenie jakości uprawianego zboża w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj potwierdziły to kolejne dane: amerykański Departament Rolnictwa podał, że jedynie 64% uprawianej w USA kukurydzy jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. To spadek aż o 5 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Jest to także gorszy wynik niż ten oczekiwany na rynku (spodziewano się 65%-69% kukurydzy dobrej lub bardzo dobrej jakości).

Niedostatek deszczu w centralno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych budzi obawy związane z podażą kukurydzy i wspiera wzrost jej cen. W osobnym raporcie Departament Rolnictwa USA podał, że około 34% uprawianej w USA pszenicy doświadcza warunków suszy.

DM BOŚ

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Surowce
W I kw. 2025 roku ropa podrożeje
Surowce
Dostawy ropy zagrożone
Surowce
Srebro najwyżej od 2012 r.
Surowce
Gaz w USA może być droższy, ale zimy w Europie będą tańsze
Surowce
Złoto po 10 000 zł. Lepszym wyborem jest dziś srebro?
Surowce
Kawa najdroższa od 13 lat! Czy konsumenci odczują wzrost cen?