Był to trzeci tydzień zwyżek z rzędu, podyktowany gorszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy z coraz większym dystansem podchodzą do planu trzech podwyżek stóp procentowych w USA.

Rynek pracy za oceanem rośnie wolniej od oczekiwań – wynika z opublikowanych w piątek danych za maj. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 138 tysięcy zamiast spodziewanych około 190 tys. etatów. Raport co prawda nie zmienił oczekiwań co do najbliższej podwyżki stóp. Z FedWatch Tool wynika, że jej prawdopodobieństwo nadal wynosi blisko sto procent, co oznacza, że decyzja jest właściwie przesądzona.

Tuż po publikacji znacząco spadła rentowność amerykańskich obligacji, która wynosi około 2,15 proc. w przypadku papierów dziesięcioletnich. W efekcie potaniał też dolar, którego cena w relacji do najważniejszych walut globu znajduje się najniżej od października ubiegłego roku.

Skorzystali na tym posiadacze złota, którego kurs wystrzelił kilkadziesiąt dolarów w górę. W podobnym kierunku poruszały się notowania srebra. Metal ten zyskał nieco ponad 1 proc. i kosztuje już ponad 17,5 dolara za uncję. Był to kolejny udany tydzień na rynku. Metal odrobił już ponad połowę zniżki z kwietnia i maja.

Notowania metali szlachetnych mogą pozostawać w tym trendzie przynajmniej do posiedzenia Fedu zaplanowanego na 14 czerwca.