Największą wagę we wspomnianym indeksie ma ropa naftowa i to właśnie ruchy cenowe na wykresie tego surowca miały największy wpływ na wahania notowań indeksu CRB. Na początku tygodnia optymizm wywołały informacje o owocnym szczycie G20, na którym przywódcy USA i Chin porozumieli się w sprawie dalszych działań służących zażegnaniu konfliktu handlowego możliwie w ciągu najbliższych paru miesięcy. To wywołało optymizm nie tylko na rynku ropy naftowej, ale także na rynkach wielu innych surowców i towarów, w tym metali przemysłowych oraz towarów rolnych.

W drugiej połowie tygodnia wiele emocji na rynek surowcowy, a głównie na rynek ropy naftowej, wprowadziło spotkanie OPEC w Wiedniu. W czwartek kraje kartelu debatowały nad cięciem produkcji ropy naftowej, ostatecznie kończąc spotkanie rozczarowującymi informacjami o mniejszym od oczekiwań ograniczeniu, i do tego możliwym tylko przy analogicznej decyzji Rosji.

Jednocześnie na działania OPEC starał się wpłynąć amerykański prezydent. Donald Trump wysyłał kolejne tweety z nawoływaniami w kierunku państw kartelu, zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, o pozostawienie niezachwianej produkcji i pozwolenie na utrzymanie się niskich cen ropy na świecie. ¶

Najciekawszym wydarzeniem na rynkach w nadchodzącym tygodniu mogą okazać się decyzje w sprawie przyszłości brexitu.