Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.05.2020 17:29 Publikacja: 17.05.2020 16:09
Foto: Bloomberg
Przewaga strony popytowej wynikała z informacji dotyczących zarówno popytu, jak i podaży tego surowca. Od strony popytowej pozytywnym akcentem były informacje o wzroście przerobu ropy naftowej w chińskich rafineriach w kwietniu. Dane te świadczą o tym, że popyt na ropę w Państwie Środka ożywa po wcześniejszym okresie restrykcji. Nadal optymizm jest jednak niepełny, ponieważ obawy budzi nowa fala Covid-19 w Azji, która potencjalnie mogłaby ponownie ograniczyć popyt na ropę naftową nie tylko w Chinach. Z kolei od strony podażowej wzrostom cen ropy naftowej sprzyjały informacje o szybszym od oczekiwań cięciu produkcji ropy na świecie. W ostatnich dniach kilka państw należących do kartelu OPEC, w tym Arabia Saudyjska, potwierdziło zamiar obniżenia produkcji ropy naftowej do poziomów niższych niż wynoszą limity zawarte w porozumieniu naftowym. Z kolei najważniejsi producenci nieobjęci porozumieniem – czyli Stany Zjednoczone i Kanada – dotychczas obniżyli produkcję już o 1,7 mln baryłek dziennie, czyli również w szybszym tempie niż tego oczekiwano. Powyższe informacje rozbudziły na rynku ropy lepsze nastroje, ale sytuacja na rynku tego surowca nadal cechuje się dużą zmiennością. Wiele czynników, w tym przede wszystkim sytuacja związana z pandemią Covid-19, pozostaje trudna do oszacowania w dłuższej perspektywie. ¶
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zapewnienia rządu Chin o szykowanych działaniach stymulacyjnych jak na razie niewiele wpłynęły na rynki surowców.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele wskaźników sugeruje, że długoterminowy trend wzrostowy na rynku złota nadal pozostaje w mocy.
Od dołka z 2022 r. złoto zyskało blisko 116 proc., natomiast od dołka z listopada 2024 r. kruszec wzrósł o blisko 38 proc.
Na rynku naftowym mamy do czynienia z oznakami stabilizacji. Na szybkie zwyżki cen raczej się nie zapowiada.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wzrost napędzały wojna handlowa, oczekiwania na globalne spowolnienie oraz napięcia między administracją Trumpa a Rezerwą Federalną.
Święta Wielkanocne to okres w którym wiele rodzin decyduje się na dalekie podróże do swoich bliskich, dlatego nierzadko patrzymy na to, co będzie się działo w cenami paliw. W przeszłości, wzmożony popyt mógł determinować wzrost cen tuż przed świątecznym okresem, ale obecna sytuacja jest nieco odmienna w porównaniu do poprzednich lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas