W grupie kapitałowej Orlen powołana została centralna struktura odpowiedzialna m.in. za nadzór i sprawowanie kontroli biznesowej nad spółkami wchodzącymi w skład biznesu obejmującego poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. „Założeniem reorganizacji jest nie tylko uproszczenie struktury grupy, redukcja kosztów czy wymiana dobrych praktyk i doświadczeń, ale również generowanie synergii operacyjnych i finansowych. Aktualnie prowadzone prace integracyjne obejmują m.in. konsolidację krajowego segmentu poszukiwań i wydobycia” – informuje zespół prasowy Orlenu.

O liczbie odwiertów decyduje wiele czynników

Integracja krajowych aktywów realizowana jest zarówno na poziomie operacyjnym, jak i regulacyjnym. Znacząca część działań związanych z konsolidacją aktywów wydobywczych w Polsce ma być przeprowadzona do końca I kwartału tego roku przez zależną firmę Orlen Upstream Polska. Wcześniej płocki koncern dokonał konsolidacji norweskich koncesji dawnych grup Lotos i PGNiG.

Czytaj więcej

Orlen zwiększył dostawy skroplonego gazu ziemnego

W ubiegłym roku grupa Orlen zrealizowała ponad 40 odwiertów o różnym charakterze i przeznaczeniu. Ile chce ich wykonać w tym roku, nie podaje, ponieważ decydują o tym różne, często niezależne od niej czynniki. „Do najważniejszych należą: warunki pogodowe oraz dostępność specjalistycznego sprzętu, która może być ograniczona. Harmonogram prac wiertniczych w przypadku poszukiwań jest też zależny od postępu i wyników prowadzonych prac sejsmicznych (potwierdzenie prospektów i ich szacunkowych zasobów) oraz harmonogramu zobowiązań koncesyjnych” – twierdzi koncern. Dodatkowo wpływ na decyzję o realizacji danego zadania inwestycyjnego ma sytuacja makroekonomiczna, np. ceny ropy i gazu.

Orlen chce zwiększać zasoby ropy i gazu

Co do zasady Orlen chce jednak zwieszać wydobycie oraz zasoby ropy i gazu. Na koniec września ubiegłego roku łączny wolumen tych drugich wynosił 1290,8 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy), przy czym około 75 proc. stanowiło błękitne paliwo. Na udokumentowane zasoby spółki składały się surowce ze złóż odkrytych w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie i na Litwie. Dalsze wzrosty mają być efektem zarówno prowadzonych poszukiwań, jak i przejęć.