Kursy miedzi i akcji KGHM-u trudne do przewidzenia

O cenach akcji sprzed kilkunastu sesji można już zapomnieć. Pytanie, na jakim poziomie zatrzymają się spadki. Trafne prognozy są jednak mocno utrudnione za sprawą nieprzewidywalnych działań inwestorów finansowych.

Publikacja: 12.06.2024 06:00

W ubiegłym roku grupa kapitałowa KGHM wyprodukowała 710,9 tys. t miedzi płatnej, co w stosunku do 20

W ubiegłym roku grupa kapitałowa KGHM wyprodukowała 710,9 tys. t miedzi płatnej, co w stosunku do 2022 r. oznaczało spadek o 3 proc.

Foto: Fot. Bloomberg

Podczas wtorkowej sesji akcje KGHM-u należały do jednych z chętniej sprzedawanych papierów spośród notowanych na warszawskiej giełdzie. Wprawdzie jeszcze rano przez krótką chwilę nawet minimalnie zyskiwały na wartości, ale bardzo szybko zaczęła przeważać podaż. W efekcie około południa spadki sięgały nawet 2,9 proc., co wiązało się z zawieraniem transakcji po 140,1 zł.

Kilkanaście sesji temu walory KGHM-u były notowane po ponad 170 zł. Wówczas okazało się, że to najwyższy ich kurs od ponad dwóch lat. Analizując notowania lubińskiej spółki, warto zauważyć, że wcześniej kurs przez wiele miesięcy utrzymywał się na dość stabilnym poziomie. Od marca ubiegłego roku do początku kwietnia tego roku przez zdecydowaną większość sesji mieścił się w przedziale 110–120 zł. Czy teraz powróci to tych poziomów? To jak zwykle w dużej mierze będzie zależało od notowań miedzi.

Inwestorzy finansowi decydują

Kurs miedź w drugiej połowie maja chwilami przekraczał na London Metal Exchange nawet barierę 11 tys. USD za tonę, co było najwyższą wartością w historii notowań tego surowca. Od tego czasu zaczął jednak tracić na wartości. Kilka dni temu spadł poniżej 10 tys. USD, a we wtorek handlowano nim przez chwilę nawet poniżej 9,7 tys. USD. W ocenie analityków to konsekwencja stosunkowo małego popytu. Chodzi zwłaszcza o niewielkie zakupy realizowane przez chińskich producentów wyrobów z miedzi. Ci z kolei nie śpieszą się z nabywaniem surowca, gdyż sami mają problemy ze sprzedażą swojej oferty. Jak mogą kształtować się ceny metalu w najbliższej przyszłości?

Czytaj więcej

Miedź po sporej przecenie znów zaczyna kusić

– Im aktywniejsi na globalnym rynku miedzi są inwestorzy finansowi, tym trudniejsze do przewidzenia są ceny tego surowca. Tak też było w przypadku niedawnego ponadprzeciętnego popytu i związanej z nim lokalnej górki cen, i tak jest z obecnym mocnym spadkiem kursu – uważa Paweł Puchalski, analityk Santander Biura Maklerskiego. Dodaje, że dziś za dalszymi przecenami miedzi przemawiają m.in. stosunkowo duże zapasy tego surowca zgromadzone w Chinach i jednocześnie spadające zapotrzebowanie na nią zgłaszane przez ten kraj. Z drugiej strony – w dłuższej perspektywie – cały czas należy liczyć się z rosnącym zapotrzebowaniem na miedź i srebro z takich branż, jak fotowoltaiczna czy elektroenergetyczna.

– Wprawdzie kurs akcji KGHM-u – co do zasady – podąża za notowaniami miedzi, ale trzeba też pamiętać, że lubiński koncern jest liderem w branży, jeśli chodzi o poziom ponoszonych kosztów. W tej sytuacji składane przez zarząd spółki deklaracje o kolejnych dużych inwestycjach dotyczących m.in. budowy nowych szybów i zwiększania wydobycia mogą raczej mieć niewielkie przełożenie na zyski grupy, a w konsekwencji na dywidendę – twierdzi Puchalski. Jego zdaniem jest tak dlatego, że działalność koncernu w Polsce jest obarczona progresywnym podatkiem od wydobycia. W efekcie na wzroście wolumenu pozyskiwanego surowca zyskuje przede wszystkim fiskus. – W grupie obecnie gotówkę generuje jedynie chilijski projekt Sierra Gorda – mówi Puchalski. Szacuje, że w tym roku grupa KGHM wypracuje około 8 mld zł EBITDA, ale przy założeniu, że średni tegoroczny kurs miedzi będzie przekraczał 10 tys. dol. za tonę.

Czytaj więcej

KGHM ma szanse na zwiększenie produkcji metali i obniżkę kosztów

KGHM dużo wydaje i sam potrzebuje pieniędzy

Dla porównania w ubiegłym roku skorygowana EBITDA grupy KGHM – przy średnim kursie miedzi na LME wynoszącym 8 478 dol. – wyniosła 5,4 mld zł, co oznaczało jej spadek o 40,6 proc. Co więcej, koncern poniósł aż 3,69 mln zł straty, podczas gdy w 2022 r. wypracował 4,77 mld zł zysku. Tak słabego wyniku netto nie wykazywał od siedmiu lat. KGHM słabe wyniki wypracował również w I kwartale tego roku. W tym czasie skorygowana EBITDA wyniosła 1,55 mld zł, co oznaczało spadek o 13,9 proc. Spółka dalsze pogorszenie kondycji finansowej tłumaczyła m.in. zniżką średniego kursu dolara do złotego o 9 proc. oraz spadkiem notowań miedzi. W efekcie cena metalu wyrażona w polskiej walucie była na początku tego roku o blisko 14 proc. niższa niż rok wcześniej. Mimo że sytuacja KGHM-u nie jest najlepsza, a spółka matka zanotowała w ubiegłym roku stratę netto (1,15 mld zł), to kilka dni temu walne zgromadzenie zgodziło się na wypłatę dywidendy. Była to konsekwencja zgromadzenia w firmie, do końca grudnia 2023 r., 27,5 mld zł kapitału zapasowego. Umożliwił on nie tylko pokrycie straty, ale i przeznaczenie 0,3 mld zł do podziału pomiędzy akcjonariuszy. W efekcie na każdy walor przypadło po 1,5 zł. Dzień dywidendy ustalono na 28 czerwca, a termin wypłaty na 16 lipca.

Zatwierdzenie przez walne zgromadzenie sprawozdania finansowego KGHM-u oznacza, że wkrótce dodatkową nagrodę roczną za 2023 r. zainkasuje załoga. Jak podaje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi, do 21 czerwca na konta pracowników wpłynie po około 140 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego w ubiegłym roku.

Jednocześnie zarząd KGHM-u podjął uchwałę w sprawie przygotowania programu emisji obligacji do 4 mld zł. Oferta ma być przeprowadzona jeszcze w czerwcu. Termin zapadalności nowych obligacji ustalono na siedem lat. Docelowo trafią na Catalyst. Wkrótce powinna być podjęta ostateczna decyzja o emisji, a w związku z tym i o szczegółowych jej warunkach. Chodzi zwłaszcza o określenie wielkości oferty, wartości nominalnej papierów dłużnych, marży oprocentowania oraz terminu subskrypcji.

Surowce i paliwa
Czy chiński wieloryb zdemoluje rynek miedzi?
Surowce i paliwa
Mimo kolejnych cięć wydobycia węgla kurs JSW rośnie
Surowce i paliwa
Orlen kupił udziały w norweskiej firmie Heimdall Power
Surowce i paliwa
Lubelska kopalnia notuje mniejszy zysk rok do roku
Surowce i paliwa
Jest decyzja lokalizacyjna dla terminalu LNG w Gdańsku
Surowce i paliwa
JSW nie grozi spadek popytu na węgiel koksujący w Chinach