Orlen stoi przed dużymi wyzwaniami. Planuje rekordowe inwestycje

W tym roku otoczenie raczej nie będzie dla grupy już tak sprzyjające jak w ubiegłym. Chodzi m.in. o globalne spowolnienie oraz spadek popytu na paliwa i produkty petrochemiczne.

Publikacja: 25.05.2023 21:00

Grupa kapitałowa Orlen, na czele której stoi Daniel Obajtek, zamierza w tym roku przeznaczyć na inwe

Grupa kapitałowa Orlen, na czele której stoi Daniel Obajtek, zamierza w tym roku przeznaczyć na inwestycje rekordową kwotę 36,2 mld zł.

Foto: Fot. j. dudek

PKN Orlen nadal ma ambitne plany wydatkowania rekordowych kwot na inwestycje rozwojowe, zwłaszcza te związane z zieloną transformacją, które mają m.in. zapewnić naszemu krajowi stabilne dostawy taniej, pewnej i czystej energii. „Jako połączona grupa Orlen zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł” – twierdzi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

W I kwartale niewiele jednak z tego planu zrealizowano, gdyż inwestycje wyniosły 5,3 mld zł, czyli 14,6 proc. całorocznych założeń. Koncern najwięcej wydał na rozwój biznesu wydobywczego, i to głównie w Norwegii. Stosunkowo dużo pieniędzy przeznaczono też na rozwój działalności rafineryjnej (projekty w Możejkach, Jedliczu, Płocku i Gdańsku) i energetycznej (m.in. modernizacja aktywów i przyłączanie nowych odbiorców w zależnej Enerdze oraz budowa bloków gazowych w Ostrołęce i Grudziądzu).

Spadną marże

Ten rok dla koncernu będzie wiązał się z wieloma wyzwaniami. Spółka zauważa, że otoczenie makroekonomiczne raczej nie będzie jej sprzyjać. Orlen spodziewa się m.in. zniżki marż rafineryjnych do około 11 USD za baryłkę. Będzie to konsekwencja globalnego spowolnienia aktywności gospodarczej i stopniowego wzrostu podaży paliw w związku z oddawanymi do użytku nowymi rafineriami w USA, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. W tym roku, z miesiąca na miesiąc, Orlen odnotowuje spadek marży rafineryjnej. O ile w styczniu wynosiła jeszcze 21,9 USD, o tyle w kwietniu już 11,7 USD.

Czytaj więcej

Dzięki fuzji Orlen skokowo zwiększył wyniki

Równie dynamicznie w tym czasie spadał dyferencjał Brent/Ural (różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską), bo z 6,3 USD do 2,7 USD. Spółka szacuje, że w tym roku jego średni poziom wyniesie około 5 USD. Zniżka będzie wynikiem ograniczania przerobu rosyjskiego surowca. Ponadto w tym roku oczekiwany jest spadek marży petrochemicznej do około 1,1 tys. euro za tonę (w kwietniu wynosiła 1,05 tys. euro). Pogorszenie sytuacji w tym biznesie będzie z kolei rezultatem spadku popytu na produkty petrochemiczne na skutek spowolnienia gospodarczego i utrzymującej się inflacji.

Według spółki niższe niż w 2022 r. będą też średnie notowania gazu ziemnego (wyniosą około 200 zł za 1 MWh) i energii elektrycznej (około 500 zł za 1 MWh). W przypadku błękitnego paliwa cena w najbliższych kwartałach ma być uzależniona od warunków atmosferycznych i zagrożeń geopolitycznych.

Akwizycje pomogły

Początek tego roku dla Orlenu był jednak względnie dobry. W I kwartale grupa zanotowała 110,3 mld zł przychodów i 9,2 mld zł zysku netto. W ujęciu rok do roku oba wyniki wzrosły odpowiednio o 142,6 proc. i 221,7 proc. Z kolei kluczowy wskaźnik, czyli wynik EBITDA LIFO, wyniósł 17,2 mld zł, i tym samym był ponadsześciokrotnie razy większy niż rok wcześniej.

Porównując te dane, trzeba mieć jednak na uwadze, że w I kwartale w wynikach grupy Orlen ujmowane były rezultaty wypracowane przez przejęte koncerny Lotos i PGNiG, podczas gdy rok temu funkcjonowały one jako niezależne firmy. Wysokie zyski to też konsekwencja stosunkowo wysokich marż rafineryjnych, osłabienia kursu dolara, wzrostu marż pozapaliwowych w detalu oraz dodatniego wpływu hedgingu i wyceny kontraktów terminowych na CO2.

Na początku roku grupa Orlen szczególnie duży zarobek zanotowała w biznesie gazu. EBITDA LIFO wyniosła tu aż 6,2 mld zł. To efekt otrzymania rekompensat przez zależny PGNiG Obrót Detaliczny z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny w wysokości 7,4 mld zł. Wysokie zyski wypracowano w biznesach: rafineryjnym, energetycznym i wydobywczym. Znacznie mniejsze zarobki dała działalność detaliczna i petrochemiczna.

Surowce i paliwa
Orlen jest coraz bliżej ukończenia miliardowych inwestycji w Gdańsku
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Surowce i paliwa
Poprzedni zarząd JSW z absolutorium. Inwestorzy nadal bez dywidendy
Surowce i paliwa
Czy KGHM pozytywnie zaskoczy zyskami?
Surowce i paliwa
Redukcja emisji metanu jest trudna, a czasami niemożliwa
Surowce i paliwa
Ostatni tak dobry rok dla PGG. Nastaje zmierzch zysków górnictwa
Surowce i paliwa
Czy chiński wieloryb zdemoluje rynek miedzi?